CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a câştigat derby-ul cu Dunărea Brăila. Clasament Liga Florilor

Echipa HC Dunărea Brăila
Echipa HC Dunărea BrăilaFacebook / HC Dunarea Braila - Oficial
CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a învins-o pe HC Dunărea Brăila cu scorul de 27-24 (13-11), joi, pe teren propriu, în derby-ul etapei a 23-a a Ligii Naționale de handbal feminin.

CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud - Dunărea Brăila 27-24

Gloria a condus permanent, cu două excepții (1-1, 2-2), obținând victoria fără emoții.

Cristina Laslo a marcat 6 goluri pentru învingătoare, iar Gnonsiane Niombla şi Nina Bulatovic au înscris câte 5 goluri. Portarul Renata Lais De Arruda a avut 10 intervenții.

Cele mai bune marcatoare de la brăilence au fost Katarina Jezic (5 goluri) şi Francielle Gomes da Rocha (4), iar portarul Kira Trusova a avut 10 intervenții.

Gloria a câştigat şi în tur, la Brăila, cu 27-26.

Gloria şi Dunărea s-au înfruntat pe 20 aprilie în semifinalele Cupei României, iar echipa din Brăila s-a impus cu 36-35 (18-16, 31-31, 5-4), după prelungiri.

CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud şi HC Dunărea Brăila vor fi adversare în semifinalele competiției feminine de handbal EHF European League, pe 11 mai.

În alt meci jucat joi, SCM Universitatea Craiova a dispus de CS Măgura Cisnădie cu 36-34, condusă de Dijana Mugosa, cu 13 goluri.