Dinamo a câştigat derby-ul cu Minaur, în Liga Națională

Minaur Baia Mare - Dinamo Bucuresti 30 - 37
Minaur Baia Mare - Dinamo Bucuresti 30 - 37@Facebook CS Dinamo
CS Dinamo Bucureşti a învins-o pe CS Minaur Baia Mare cu scorul de 37-30 (16-16), sâmbătă, în deplasare, în etapa a 14-a a Ligii Naționale de handbal masculin, prima a returului.

Campioana a făcut diferența în repriza secundă, după ce la pauză scorul a fost egal. Minaur a condus la două goluri, 12-10, în prima parte.

De la Dinamo s-au remarcat Alex Pascual Garcia (6 goluri), Lazar Kukic (5), Stanislav Kasparek (5), Călin Dedu (4), Andrii Akimenko (4), iar portarul Saeid Heidarirad a avut 8 intervenții.

Robert Nagy a înscris 8 goluri pentru vicecampioana Minaur, Tudor Botea 6, iar Milan Kotrc 5, Gabriel Cumpănici 5.

În alt meci, CSM Bucureşti a remizat cu ACS HC Buzău 2012, 34-34, în Sala Apollo. Oaspeții au egalat cu două minute şi jumătate înainte de final.

Nicolas Schneider a marcat 8 goluri pentru "tigri", iar Sergio Henrique Monteiro De Barros a înscris 9 pentru oaspeți.

Portarul Ghenadi Komok a încheiat cu 15 intervenții pentru moldoveni.