Rapid Bucureşti, învinsă de Vipers Kristiansand în Liga Campionilor

Rapid Bucureşti, învinsă de Vipers Kristiansand în Liga CampionilorProfimedia
CS Rapid Bucureşti a fost învinsă în deplasare de echipa norvegiană Vipers Kristiansand, cu scorul de 35-30 (18-14), sâmbătă seara, în Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Vipers, campioana Europei în ultimele trei sezoane, a pierdut în ultima secundă la Bucureşti pe 12 noiembrie, cu 29-30, Rapid marcând golul victorie prin Janjusevic din aruncare de la 7 metri.

La Kristiansand, Rapid a început curajos, dar Vipers a preluat controlul după aproape zece minute şi s-a desprins pe tabelă, intrând la pauză cu un avans de patru goluri, 18-14. În repriza secundă, ecartul a crescut la şapte goluri, 26-19, iar în cele din urmă scandinavele s-au impus cu 35-30.

Pentru vicecampioana României au înscris Alicia Fernandez Fraga 7 goluri, Albertina Da Cruz Kassoma 5, Eliza Buceschi 4, Dorina Korsos 4, Marta Lopez Herrero 3, Lorena Ostase 2, Estavana Polman 2, Diana Ciucă (portar) 1, Orlane Kanor 1 și Ainhoa Hernandez Serrador 1.

Diana Ciucă a apărat 12 şuturi (33,33%), iar Ivana Kapitanovic a avut 5 intervenții (35,71%).

Portarul nordicelor, Sofie Emma Rebecca Boerjesson, a avut o evoluție remarcabilă, cu 20 de intervenții (41,67%).

Duminică vor avea loc celelalte trei meciuri din grupă, Team Esbjerg - Ikast Handbold, Metz Handball - Krim Mercator Ljubljana şi MKS Zaglebie Lubin - FTC-Rail Cargo Hungaria.

Competiție se întrerupe până la începutul anului viitor, când Rapid va juca următorul meci, pe 6 ianuarie, în deplasare, cu Krim.