Rapid Bucureşti a reușit a doua victorie în Liga Campionilor la handbal feminin

Rapid a sărbătorit victoria
Rapid a sărbătorit victoriaRapid București
CS Rapid Bucureşti a învins echipa slovenă Krim Mercator Ljubljana, cu scorul de 27-22 (15-13), sâmbătă, la Mioveni, în Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Rapid București - Krim Mercator Ljubljana 27 - 22

Vicecampioana României a reuşit a doua sa victorie în grupă, la capătul unui meci pe care l-a controlat de la un capăt la altul.

Rapid a început în forță şi a condus cu 5-0, iar diferența maximă în prima repriză a fost de şase goluri (12-6, 15-9), dar la pauză ecartul era de doar două goluri, 15-13.

În repriza secundă, Rapid s-a desprins la cinci goluri, 20-15, iar în cele din urmă a câştigat cu 27-22.

Pentru echipa antrenată de David Ginesta Montes au marcat Orlane Kanor 5 goluri, Dorina Korsos 4, Albertina Da Cruz Kassoma 3, Marta Lopez Herrero 3, Ainhoa Hernandez Serrador 3, Andjela Janjusevic 3, Sorina Grozav 3, Estavana Polman 2, Alexandra Badea 1.

Golurile echipei slovene au fost reuşite de Jovanka Radicevic 8 goluri, Tjasa Stanko 6, Aleksandra Rosiak 3, Barbara Lazovic 2, Allison Marie Pineau 1, Tamara Mavsar 1, Valentina Klemencic 1.

Au arbitrat maghiarii Kristof Altmar şi Marton Horvath, iar delegat EHF a fost sârbul Jovan Popadic.

În alt meci jucat sâmbătă, Team Esbjerg a dispus de MKS Zaglebie Lubin cu 36-24, în deplasare.

Duminică se vor disputa partidele Vipers Kristiansand - Metz Handball şi FTC-Rail Cargo Hungaria - Ikast Handbold.

Rapid va juca şi următorul meci tot acasă, pe 12 noiembrie, cu campioana en titre, Vipers Kristiansand.