Joc bun făcut de Rapid în Liga Campionilor, dar giuleștencele pierd la limită în Danemarca

Sorina Grozav în acțiune pentru Rapid
Sorina Grozav în acțiune pentru RapidProfimedia
Rapid București a pierdut cu 28-30 primul meci din actuala ediție a Ligii Campionilor la handbal feminin, giuleștencele fiind învinse în deplasare de campioana Danemarcei, Esbjerg.

După un început slab de sezon, cu înfrângeri în Supercupa României (vs CSM București) și în prima etapă de campionat (vs Corona Brașov), Rapid a oferit o prestație curajoasă în Danemarca.

Echipa pregătită de Kim Rasmussen a condus chiar până la jumătatea primei reprize și, în general, a avut multe momente în care a jucat de la egal la egal cu danezele.

Sub presiune, antrenorul danezelor a cerut time-out, o decizie care s-a dovedit a fi vitală în economia jocului. La reluare, Esbjerg a preluat controlul și a intrat la vestiare cu un avantaj de patru goluri, 16-12.

A doua repriză s-a desfășurat mai mult sau mai puțin pe același calapod, Rapid alternând momentele bune, cu ratări din poziții ideale.

S-a încheiat 30-28 pentru daneze, însă prestația echipei din România dă speranțe pentru viitoarele partide din grupă.

Golurile Rapidului din deplasarea cu Esbjerg au fost marcate de Sorina Grozav (6), Kanor (5), Buceschi (5), Fernandez (4), Lopez (3), Kassoma (2), Badea (1), Korsos (1) și Mogensen (1).

Pentru Rapid urmează derby-ul cu CSM București din campionat (13 septembrie, 17:30), iar apoi un meci pe teren propriu cu Zaglebie în Liga Campionilor (16 septmebrie, 19:00).

Vezi statisticile partidei pe Flashscore!