CSM Bucureşti, învinsă fără drept de apel de Metz, în sferturile Ligii Campionilor

CSM Bucureşti - FC Metz 24-27
CSM Bucureşti - FC Metz 24-27AFP
CSM Bucureşti a fost învinsă fără drept de apel de echipa franceză Metz Handball, cu 27-24 (15-14), duminică, în Sala Polivalentă din Capitală, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana României a făcut un ultim sfert de oră foarte slab şi este la un pas de eliminare din competiție.

Prima repriză a fost una echilibrată, "tigroaicele" conducând o singură dată la două goluri, 12-10, în timp ce echipa din Hexagon a avut avantaj în marea majoritate a timpului, dintre care de trei ori la diferență de două goluri, 3-1, 6-4, 14-12 (patru goluri consecutive).

În actul secund, CSMB a reuşit să se desprindă la două goluri, 20-18 (min. 43), dar a urmat un scurtcircuit care a permis oaspetelor să înscrie cinci goluri consecutive (20-23, min. 49), pentru ca în min. 57, Metz să aibă 27-22 pe tabelă. CSM Bucureşti a reuşit două goluri pe final şi speranța încă pâlpâie într-o prestație de excepție în retur.

Cristina Neagu a marcat 9 goluri pentru CSMB, Trine Jensen Oestergaard 4, Emilie Hegh Arntzen 3, Monika Kobylinska 3, Crina Pintea 2, Grace Zaadi Deuna 1, Elizabeth Omoregie 1, Jennifer Maria Gutierrez Bermejo 1.

Laura Glauser a încheiat cu 9 intervenții (31,03%), iar Evelina Eriksson a avut 2 (22,22%).

Pentru Metz Handball au punctat Chloe Valentini 7, Kristina Jorgensen 7, Sarah Bouktit 7, Anne Mette Hansen 2, Alina Grijseels (care va juca din vară la CSM) 1, Louise Katharina Vinter Burgaard 1, Emma Jacques 1, Lucie Granier 1.

Portarul Hatadou Sako a avut nu mai puțin de 18 intervenții (45%).

Meciul a fost arbitrat de bulgarii Gheorghi Doicinov şi Iulian Gorețov, iar delegați EHF au fost slovaca Zuzana Fuleova şi spaniolul Vicente Breto Leon.

Manşa secundă se va juca la Metz, pe 4 mai.