CS Rapid Bucureşti a pierdut dramatic la Ikast, în Liga Campionilor la handbal feminin

Rapid Bucureşti a pierdut dramatic la Ikast
Rapid Bucureşti a pierdut dramatic la IkastProfimedia
CS Rapid Bucureşti a fost învinsă dramatic în deplasare de echipa daneză Ikast Handbold, cu scorul de 30-29 (16-15), duminică, într-un meci din Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Ikast Handbold - Rapid București 30-29

Ikast a marcat golul victoriei prin cehoaica Marketa Jerabkova, când mai erau patru secunde de joc.

Ikast a dominat prima repriză, în care a condus şi la patru goluri, 9-5, 10-6, dar la pauză ecartul era de un singur gol, 16-15. În partea secundă, Rapid a condus de mai multe ori la un singur gol, ultima oară cu 28-27 (56), dar în cele din urmă a pierdut.

Rapid a pierdut al doilea consecutiv meci în deplasare la diferență de un gol, după 24-25 cu Krim Mercator Ljubljana.

Pentru Rapid au marcat Andjela Janjusevic 11 goluri, Albertina Da Cruz Kassoma 3, Mathilde Neesgaard Mogensen 3, Dorina Korsos 3, Orlane Kanor 3, Ainhoa Hernandez Serrador 2, Marta Lopez Herrero 2, Lara Gonzalez Ortega 1, Alexandra Badea 1.

Ivana Kapitanovic a apărat 3 şuturi (25%), Diana Ciucă a apărat 2 (16,67%), iar Denisa Şandru tot 2 (15,38%).

Golurile gazdelor au fost marcate de Marketa Jerabkova 10, Julie Mathiesen Scaglione 4, Line Mai Noergaard Hougaard 4, Sarah Iversen 3, Stine Ruscetta Skogrand 2, Simone Cathrine Petersen 2, Emma Lindqvist 1, Emma Cecilie Uhrskov Friis 1, Maria Schmidt Lykkegaard 1, Amanda Loft Hansen 1, Ingvild Kristiansen Bakkerud 1.

Irma Schjot a avut 11 intervenții (28,95%).

Au arbitrat olandezii William Weijmans şi Rick Wolbertus, iar delegat EHF a fost estonianul Urmo Sitsi.

În alte meciuri din grupă, sâmbătă, FTC-Rail Cargo Hungaria a pierdut acasă cu Krim Mercator Ljubljana, scor 26-28, iar duminică Metz Handball a învins-o în deplasare pe MKS Zaglebie Lubin cu 30-24. Duminică se joacă şi partida Team Esbjerg - Vipers Kristiansand.

Rapid va juca următorul meci pe teren propriu, pe 4 februarie, cu vicecampioana FTC-Rail Cargo Hungaria.