Partida cu Germania, meci de totul sau nimic pentru românce la Campionatul Mondial de handbal

Tricolorele, după partida cu Danemarca
Tricolorele, după partida cu DanemarcaProfimedia
România a pierdut prima partidă la Mondialul de handbal în fața Danemarcei, scor 39-23, dar handbalistele noastre erau deja calificate în grupele principale.

Echipa națională de handbal feminin a României ar fi putut ajunge în grupele principale cu 4 puncte, dar rămâne doar cu 2 după eșecul usturător cu Danemarca din ultimul joc din prima fază a grupelor la Campionatul Mondial.

Pentru ”tricolore” urmează alte trei meciuri de foc, în grupa principală. Primul test, cel cu Germania, poate fi și cel decisiv.

În Grupa principală III se mai află alte două adversare ale României, ușor mai accesibile: Polonia și Japonia.

După rezultatele înregistrate luni seara în Grupa F, Germania intră în grupele principale cu 4 puncte, Polonia cu două puncte, la fel ca noi, iar Japonia fără niciun punct.

În grupă se mai află alte două echipe cu care România nu se va mai confrunta: Serbia și Danemarca.

Calificarea în sferturi de finală este o misiune pe care fetele o pot realiza, dar e nevoie de victorii pe linie cu Germania, Japonia și Polonia.

Cum arată clasamentul în Grupa principală III:

Grupa III
Grupa IIIFlashscore

Primul meci al României în faza grupelor principale este programat joi, la ora 19:00, cu Germania.

În continuare, sâmbătă, naționala noastră va întâlni Japonia (16:30(, în timp ce ultima partidă din grupe este luni, în fața Poloniei (19:00).

După faza grupelor principale, primele două echipe clasate se vor califica în sferturile de finală ale Campionatului Mondial, obiectiv pe care și România îl are în grafic în acest moment.