Handbal feminin: Norvegia a câștigat al nouălea său trofeu continental

Handbal feminin: Norvegia a câștigat al nouălea său trofeu continentalProfimedia
Norvegia și-a apărat titlul din 2020 și a cucerit al nouălea trofeu EHF EURO, învingând Danemarca cu 27:25 în finala de duminică seara de la Ljubljana.

A fost un meci strâns, cu Danemarca la conducere în cea mai mare parte a timpului, dar Norvegia a reușit să egaleze în ultimele 10 minute, iar două goluri consecutive ale MVP-ului EHF EURO 2022, Henny Reistad, a asigurat în ultimele minute victoria campioanei în exercițiu.

Portarul Katrine Lunde a fost un factor cheie pentru Norvegia, Ea a intrat în ultimele 20 de minute de joc și a apărat 40 la sută dintre aruncări, pavând drumul pentru revenirea echipei sale.

Cu această victorie, Norvegia și-a mai adăugat un titlu european la cele câștigate în 2020, 2016, 2014, 2010, 2008, 2006, 2004 și 1998.

Cu al șaptelea său gol reușit înainte de pauză, extrema dreaptă norvegiană Nora Mørk a egalat-o pe Djurdjina Jaukovic din Muntenegru în topul celor mai bune marcatoare de la EHF EURO 2022. Ea a trecut pe prima poziție în minutul 46, când a reușit al 20-lea gol al Norvegiei (22:20).

Mørk și-a completat astfel colecția de titluri de cea mai bună marcatoare la campionatele majore. Ea a fost cea mai bună marcatoare și la ultima ediție a EURO 2020, când a înscris 52 de goluri. Primul ei succes a fost în 2016, când a înscris 53 de goluri.

Mørk a mai fost cea mai bună marcatoare la alte trei evenimente internaționale: Campionatul Mondial din 2017 și Jocurile Olimpice - Rio 2016 și Tokyo 2020.

Ea a terminat EHF EURO 2022 ca a doua cea mai bună marcatoare din toate timpurile la EHF EURO feminin, după Cristina Neagu, ajungând la un număr de 219 goluri în carieră.

În finala mică, Muntenegru s-a impus după prelungiri cu 27-25 în fața Franței și a obținut medaliile de bronz.