CS Dinamo Bucureşti a pierdut şi finala mică a EHF European League

CS Dinamo Bucureşti - Rhein-Neckar Loewen 31-32
CS Dinamo Bucureşti - Rhein-Neckar Loewen 31-32AFP
CS Dinamo Bucureşti a fost învinsă de formația germană Rhein-Neckar Loewen cu scorul de 32-31 (18-15), duminică, în finala mică a competiției masculine de handbal EHF European League, găzduită de Barclays Arena din Hamburg.

Rhein-Neckar Loewen a dominat jocul, campioana României fiind în avantaj în doar trei rânduri (6-5, 7-6, 8-7). Rhein-Neckar Loewen a avut la pauză un avans de trei goluri, 18-15, iar în repriza secundă ecartul a ajuns la cinci goluri (28-23, 30-25), Dinamo reuşind să se apropie pe tabelă în final. Echipa bucureşteană a avut şansa egalării, dar mingea aruncată de Cenic când mai erau şapte secunde a lovit bara.

Dinamo a încheiat meciul cu trei jucători accidentați: Lazar Kukic, Ante Kuduz şi Robert Militaru.

Pentru echipa antrenată de Xavi Pascual au marcat Miklos Rosta 6 goluri, Andrii Akimenko 5, Stanislav Kasparek 5, Ali Zein 5, Lazar Kukic 3, Ante Kuduz 2, Aleksandar Cenic 1, Dan Racoțea 1, Alex Pascual Garcia 1, Daniel Stanciuc 1, Viaceslav Bohan 1.

Portarul Vladimir Cupara a avut 5 intervenții (16,13%), iar Saeid Heidarirad a reuşit 3 (37,50%).

Golurile învingătorilor au fost reuşite de Niclas Vest 6, Jannik Kohlbacher 6, Tobias Reichmann 5, David More 4, Juri Knorr 3, Gustav Davidsson 2, Olle Forsell Schefvert 2, Steven Plucnar Jacobsen 1, Patrick Groetzki 1, David Spath 1, Jon Lindenchrone Andersen 1.

Portarul David Spaeth a totalizat 11 intervenții (26,83%), iar Joel Birlehm a apărat un şut (50%).

Meciul a fost arbitrat de slovacii Andrej Budzak şi Michal Zahradnik, delegați EHF fiind israelianul Shlomo Cohen şi maltezul Alan Grima.

Sâmbătă, în semifinale, Dinamo a fost întrecută de altă echipă germană, SG Flensburg-Handewitt, cu 38-32.

Duminică, de la ora 19:00 se va juca finala competiției, între echipele germane SG Flensburg-Handewitt şi Fuchse Berlin, deținătoarea trofeului.