România, victorie strânsă în fața Croației, în primul meci din ”era post-Neagu”

Sonia Seraficeanu a marcat 3 goluri pentru România
Sonia Seraficeanu a marcat 3 goluri pentru RomâniaProfimedia
Naționala de handbal feminin a României a învins echipa Croației, cu scorul de 26-24 (13-11), miercuri, la Bistrița, în Grupa 1 a preliminariilor Campionatului European - EHF EURO 2024.

Tricolorele au controlat jocul de la un capăt la altul, dar nu a obținut decât o victorie strânsă, la două goluri.

România, cu multe noutăți în lot, a început cu 3-0, apoi a avut 9-6, 10-7 şi 12-9, aceasta fiind cea mai mare diferență din prima repriză. Ecartul maxim a fost de cinci goluri după pauză (19-14, 20-15, 21-16, 22-17, 23-18), dar finalul a fost strâns, după ce croatele s-au apropiat la un singur gol, 24-23 (min. 55).

Lorena Ostase a marcat cele mai multe goluri pentru echipa antrenată de Florentin Pera, 9, Ştefania Stoica a reuşit 5, Sonia Seraficeanu 3, Cristina Laslo 2, Andreea Cristina Popa 2, Corina Lupei 2, Mihaela Mihai 1, Bianca Bazaliu 1 și Alicia Gogîrlă 1.

Daciana Hosu a apărat 12 şuturi (38,71%), iar Bianca Curmenț a avut 2 intervenții (28,57%).

Miercuri este programat şi meciul Bosnia-Herțegovina - Grecia.

România ocupă primul loc, cu 6 puncte, urmată de Croația, 4 puncte, Grecia şi Bosnia-Herțegovina, fără vreun punct.

Duminică va avea loc partida revanşă dintre Croația şi România, la Koprivnica.

La turneul final se califică primele două clasate în fiecare grupă, precum şi cele mai bune patru formații de pe locul al treilea.