Haltere: Cinci noi medalii de aur pentru români la Europenele de tineret de la București

Cosmin Isofache, aur la haltere
Cosmin Isofache, aur la haltereFederatia Romana de Haltere - Romanian Weightlifting Federation/ Facebook
Sportivii români au cucerit cinci medalii de aur și trei de argint, joi, în ziua a doua a Campionatelor Europene de haltere pentru juniori (Under-20) și tineret (Under-23) de la București.

Cosmin Isofache de la CSM Bistrița a câștigat trei medalii de aur la categoria 61 kg (juniori), la smuls cu 121 kg, la aruncat cu 150 kg și la total cu 271 kg, potrivit paginii de Facebook a Federației Române de Haltere.

Andreea Cotruța a obținut și ea două medalii de aur la categoria 55 kg (juniori), la smuls cu 88 kg și la total cu 198 kg, în timp ce la aruncat s-a clasat pe locul secund, cu 110 kg.

Ionadi Valentin Iancu de la CS Olimpia București a câștigat la rândul său două medalii de argint la categoria 55 kg (U23), la aruncat cu 125 kg și la total cu 223 kg.

Bilanțul delegației României după două zile de competiție este de 11 medalii de aur și 3 de argint, 5-1-0 la juniori și 6-2-0 la U23.

Lotul României pentru Campionatele Europene de juniori și tineret este alcătuit din 33 de sportivi, 20 la juniori și 13 la tineret.

La precedenta ediție a Campionatelor Europene de haltere pentru juniori și tineret U23 de la Durres, din Albania, România a încheiat cu un bilanț de 33 de medalii, dintre care 9 de aur, 14 de argint și 10 de bronz.