Gest inedit în Superligă. Putea marca, dar a preferat să dea mingea afară

Matei s-a jucat puțin cu nervii lui Bergodi
Matei s-a jucat puțin cu nervii lui BergodiProfimedia
Situație mai rar întâlnită în fotbal. La partida dintre Sepsi OSK și Petrolul, un fotbalist covăsnean a ajuns în situația de a marca, dar a preferat să trimită mingea în afara terenului deoarece portarul advers era căzut.

O fază neobișnuită s-a petrecut aseară în meciul dintre Sepsi și Petrolul.

În prelungirile primei reprize, la scorul de 1-0 pentru gazde, după o centrare a lui Rondon, balonul a ajuns la Cosmin Matei aflat într-o situație bună de a marca, dar fostul mijlocaș al lui Dinamo a trimis intenționat balonul în aut de poartă, după ce a observat un fault la portar, la o ciocnire între Safranko și Vâlceanu.

”Așa am simțit, a fost decizia mea și consider că fotbalul te răsplătește dacă ești corect cu el. Tot ce contează este că am câștigat”, și-a justificat Matei decizia, la Digisport.

Gestul său nu a fost, însă, pe placul antrenorul, Cristiano Bergodi reproșându-i alegerea făcută.

"Păcat. Mi-a zis când a ieșit. Nu l-am certat, a făcut un meci bun. Nu a dat la poartă acolo, dar a făcut un meci bun, cu pase filtrante, a jucat bine, sunt bucuros pentru toți cei care au jucat azi", a spus Bergodi la final.

Matei a mai avut o șansă de a-și trece numele pe lista marcatorilor, în minutul 66, dar golul său a fost anulat pe motiv de offside, după consultarea VAR.

Sepsi OSK a învins aseară în Superligă pe Petrolul cu 2-0, cele două reușite aparținând lui Rondon în min. 16 și 56. În urma acestui rezultat, echipa din Sf. Gheorghe s-a apropiat la doar un punct în clasament de ploieșteni și de locul care permite accesul în playoff.