Georgia a învins categoric România cu 56-6, într-un meci-test, la Tbilisi

Componenți ai echipei naționale de rugby a României
Componenți ai echipei naționale de rugby a RomânieiProfimedia
Naționala de rugby a Georgiei a învins cu scorul de 56-6 (25-6) reprezentativa României, într-un meci-test disputat sâmbătă seara la Tbilisi, pe Stadionul național 'Mikheil Meskhi'. Georgia a câștigat astfel și trofeul 'Antim Ivireanul', pus în joc la meciurile directe dintre cele două naționale.

A fost o partidă dominată clar de gazde, care au marcat 8 eseuri și au profitat din plin de o serie de erori comise de 'Stejari', erori tactice dar și de mânuire a balonului, nepermise în condițiile în care tricolorii vor debuta în mai puțin de o lună la Mondialul 2023 din Franța, unde vor avea o grupă infernală.

Scorul a fost deschis de naționala României chiar în minutul 3, printr-o lovitură de pedeapsă transformată de Ionel Melinte, însă Lelos au revenit rapid la cârma jocului, marcând un eseu, în minutul 4, prin Gela Aprasidze, transformat de Luka Matkava, apoi au majorat diferența, în minutul 12, după ce Matkava a transformat o lovitură de pedeapsă.

În minutul 20, Aprasidze a mai fructificat o lovitură de pedeapsă executată perfect de la mai mult de 50 metri, perpendicular pe buturile noastre, dar Melinte a readus speranțele în rândurile tricolorilor după ce a mai pus și 3 puncte pe tabelă printr-un procedeu similar, în minutul 23.

Finalul primei părți a aparținut însă în totalitate Georgiei care a marcat două eseuri în ultimele cinci minute ale jocului, prin Merab Şarikadze (36), transformat de Matkava, apoi prin Giorgi Chkoidze (40), netransformat, astfel că scorul după primele 40 de minute a fost 25-6.

Partea a doua a jocului a fost fără istoric, atacurile au curs doar spre buturile noastre, soldându-se cu cinci eseuri: Mihail Gachechiladze (41), transformat de Matkava, Akaki Tabutsadze (45), transformat de același Matkava, tot Matkava (48) a înscris un eseu, netransformat, ultimele două încercări aparținând lui Şalva Mumukashvili (66) și Vasil Lobzhanidze (78), unul transformat de Matkava.

România a pierdut astfel al doilea meci-test al verii, după ce săptămâna trecută a cedat cu 31-17, la București, în fața naționalei SUA, echipă care nu s-a calificat la CM 2023 din Franța, urmând ca pe 19 august să susțină ultimul meci-test, în deplasare, cu Italia, reprezentativă ce evoluează în Six Nations.

La Cupa Mondială de Rugby, Stejarii se află în Grupa B și vor disputa primul meci pe 9 septembrie cu Irlanda, la Bordeaux, apoi vor juca pe 17 septembrie, cu Africa de Sud (Bordeaux), pe 30 septembrie cu Scoția (Lille) și pe 8 octombrie cu Tonga (Lille).