Messi, din nou erou! Două pase de gol, iar Inter Miami e în finala Cupei Naționale

Inter Miami - Cincinnati 5-4 după pentaly-uri
Inter Miami - Cincinnati 5-4 după pentaly-uriProfimedia
Echipa Inter Miami a reușit să revină de la două goluri și să învingă Cincinnati cu 5-4 la penalty-uri, după ce semifinala palpitantă a US Open Cup s-a încheiat 3-3 după prelungiri.

Miami, care a câștigat sâmbătă Cupa Ligii la penalty-uri împotriva lui Nashville, este acum la o victorie distanță de al doilea trofeu de când Messi s-a alăturat clubului luna trecută.

Cincinnati este pe primul loc în clasamentul Major League Soccer, în timp ce Miami este pe ultimul, dar echipa din Florida este acum o echipă complet diferită de cea care nu a obținut nicio victorie în cele 11 meciuri de campionat înainte de sosirea argentinianului.

Incitantul parcurs neînvins al lui Miami, a spaniolilor Sergio Busquets și Jordi Alba, părea să se încheie în Ohio, în fața unei echipe impresionante a lui Cincinnati.

Inter a fost condusă cu 2-0 cu 22 de minute înainte de final, înainte ca argentinianul să ofere două pase de gol perfecte pentru atacantul Leonardo Campana și să ducă meciul în prelungiri.

Compatriotul lui Messi, Luciano Acosta, a adus Cincinnati în avantaj în minutul 18, iar atacantul american Brandon Vazquez a dublat avantajul echipei locale cu o lovitură frumoasă de la marginea careului în minutul 53.

Dar în minutul 68, Messi a executat o lovitură liberă de pe stânga, care a fost reluată cu capul de Campana, iar speranțele pluteau încă în aer.

Apoi, în minutul 97 al partidei, Messi i-a trimis din nou o minge lui Campana, iar atacantul ecuadorian a înscris, meciul intrând în prelungiri.

Miami a trecut în avantaj în prima repriză prin Benjamin Cremaschi, care a trimis o pasă excelentă lui Josef Martinez, iar venezueleanul a înscris fără probleme.

Dar Cincinnati și-a revenit în repriza a doua și a egalat.

Echipele se aflau la 4-4 la loviturile de departajare când Callender a apărat penalty-ul lui Nick Hagglund pentru Cincinnati, iar Cremaschi a transformat lovitura pentru a asigura locul lui Miami în finală.

Cremaschi, în vârstă de 18 ani, născut la Miami, ai cărui părinți sunt argentinieni, a fost felicitat de Messi după lovitura de pedeapsă câștigătoare a meciului.

"Trăiesc un vis imens", a declarat el pentru CBS Sports, "Uneori stau jos și mă gândesc cu adevărat la poziția în care mă aflu și este incredibil, nu am crezut niciodată că voi fi în locul în care sunt acum", a spus el.

Miami va înfrunta câștigătoarea celeilalte semifinale de miercuri, dintre Houston Dynamo și Real Salt Lake.