Patru români au devenit campioni cu Lecce U19. Burnete este golgheterul campionatuluiProfimedia
Lecce a câștigat campionatul Primavera 1 TIM după o finală dramatică împotriva Fiorentinei.

Lecce a început finala cu Fiorentina cu cei patru români titulari. De altfel, Alexandru Borbei (portar), Răzvan Pașcalău (fundaș), Cătălin Vulturar (mijlocaș) și Rareș Burnete (atacant) au fost jucători de bază pe tot parcursul sezonului.

Cei patru au fost integraliști în finala care a avut nevoie de prelungiri pentru a fi stabilită campioana. Lecce s-a impus grație golului marcat de Hasic în minutul 122, scor 1-0. Acesta este primul titlu cucerit de Lecce U19 după 19 ani.

Cel mai bun atacant

Lecce a încheiat și sezonul regulat pe primul loc, iar în semifinale a trecut de Sassuolo, scor 2-1. Atacantul Burnete a marcat primul gol pentru Lecce, restabilind egalitatea în minutul 67. De altfel, Rareș Burnete este golgheterul echipei și al campionatului, el reușind să marcheze de 18 ori în acest sezon, performanță care i-a adus și distincția de cel mai bun atacant al sezonului.

Răzvan Pașcalău a fost nominalizat la premiul acordat celui mai bun fundaș al sezonului, în timp ce portarul Borbei are cele mai puține goluri încasate.

Drapelul României, prezent la bucuria câștigării titlului
Drapelul României, prezent la bucuria câștigării titluluiProfimedia

În urma câștigării campionatului, Lecce va evolua în sezonul următor în UEFA Youth League.

Tot în campionatul Primavera, campionii entitre, Inter Milano, antrenați de fostul internațional român Cristian Chivu, au terminat pe locul 7, ratând calificarea în play-off.