Viitorul lui Maurizio Sarri la Lazio, sub semnul întrebării

Salernintana - Lazio 2-1
Salernintana - Lazio 2-1Profimedia
Viitorul lui Maurizio Sarri la Lazio este pus sub semnul întrebării, după ce vicecampioana sezonului trecut din Serie A a fost învinsă de ultima clasată, Salernitana, cu 2-1, fiind a șasea înfrângere în campionat în acest sezon.

Lazio, care a preluat conducerea prin penalty-ul obținut de Ciro Immobile în prima repriză, înainte de a primi două goluri în partea secundă, ocupă locul 10 în clasament cu 17 puncte, cel mai slab început de sezon în Serie A din 2013-2014.

Sarri a dat vina pe atitudinea și mentalitatea jucătorilor și a spus că, dacă simte că nu mai poate controla echipa și jucătorii, atunci este dispus să se retragă.

"Sunt dispus să plec"

"S-a ajuns într-un punct în care trebuie să se facă ceva pentru a rupe această inerție", a declarat Sarri după meci.

"Echipa și-a pierdut caracterul și inițiativa. După ce am marcat un gol în prima repriză, am revenit sperând să controlăm jocul timp de 50 de minute. Acest lucru nu este conform cu caracteristicile noastre ca echipă.

Dacă în următoarele zile voi constata că este vina mea, o să plec".

În ciuda startului slab din Serie A, Lazio se află pe locul doi în grupa din Liga Campionilor, cu șapte puncte, la un punct în spatele lui Atletico Madrid și la unul de Feyenoord, ocupanta locului trei.

Ei primesc marți pe ultima clasată, Celtic.

"Sunt îngrijorat de mentalitatea unei echipe care se chinuie să se regăsească", a adăugat Sarri. "Uneori, Liga Campionilor poate face minuni și sperăm să ofere o mentalitate diferită".