Surpriză la Milano! Udinese a învins la limită o echipă a Milanului în criză

Una dintre paradele decisive ale lui Silvestri
Una dintre paradele decisive ale lui SilvestriAFP
Rossonerii au încercat să evite până la final o a doua înfrângere consecutivă pe San Siro (eveniment care s-a întâmplat pentru prima dată din 2019), dar au avut de-a face cu o Udinese într-o zi mare.

Nimic de făcut pentru Milan, care a înregistrat a doua înfrângere consecutivă pe San Siro, pierzând cu 1-0 în fața unei excelente Udinese, în ciuda unui final incendiar.

Au fost multe absențe în rândul rossonerilor, care au fost nevoiți să se descurce și fără Theo Hernandez, care s-a accidentat înainte de meci.

La rândul lor, oaspeții au arătat că au pus la punct un sistem defensiv aproape impenetrabil, respingând cu succes toate asalturile atacanților rossoneri.

Pentru a reuși să țină în frâu apărarea bianconeră, oamenii lui Pioli au încercat să ajungă la poartă cu șuturi din afara terenului. Una dintre primele emoții ale meciului a venit în minutul 21, când Krunic a încercat să ajungă la poartă cu o lovitură de cap care a trecut la câțiva centimetri pe lângă poartă.

În minutul 25 a fost rândul lui Calabria, în timp ce în minutul 33 a fost Leao cel care i-a făcut pe cei de la Udinese să tremure, urmat câteva secunde mai târziu de Musah.

Marea ocazie a lui Udinese a venit însă în minutul 10, când Zemura, mare protagonist al primei reprize a bianconerilor, l-a servit pe Pereyra, a cărui execuție a trecut însă peste transversală.

Prima repriză s-a încheiat fără goluri și cu un San Siro foarte polemic, care i-a însoțit pe rossoneri la vestiare într-un cor de fluierături.

În repriza a doua, ritmul meciului s-a accelerat, cu mult mai multe ocazii de ambele părți.

Oamenii lui Pioli au început să sufere din ce în ce mai mult din cauza agresivității echipei oaspete, energizată de pauză.

Din nou, Zemura a fost cel care a derutat cel mai des apărarea rossonerilor, cu mai multe acțiuni și o serie de centrări care, deși și-au bulversat adversarii, nu au fost suficiente pentru a prelua avantajul.

Milan a încercat să reacționeze, mizând pe Rafael Leao, cel mai periculos dintre jucătorii săi de atac, dar nu a fost suficient pentru a deschide scorul.

Avantajul de 1-0 a sosit la scurt timp după minutul 60, când Adli l-a faultat în careu pe Ebosele, care a obținut un penalty, transformat apoi de Pereyra.

Golul a dat un impuls friulanilor, dar pe măsură ce minutele treceau, rossonerii au apărut tot mai des în careul advers.

Încercările gazdelor au coincis însă și cu o fază defensivă foarte atentă a bianconerilor, care au blocat toate incursiunile adversarilor pentru a declanșa contraatacuri periculoase, care în mai multe rânduri au amenințat să dubleze avantajul.

O serie de acțiuni periculoase în minutul 90, cu Giroud foarte aproape de a marca cu o lovitură de cap, Florenzi periculos cu un șut puternic la câțiva centimetri de poartă și o mare ocazie irosită de Okafor de la câțiva metri de poartă, toate au semnalat o îmbunătățire a șanselor milanezilor.

Silvestri a salvat-o din nou pe Udinese cu o paradă decisivă în minutul 94, la voleul lui Florenzi, rezistând în ultimele minute la asaltul rossonerilor și oferind echipei sale trei puncte importante, care au coincis cu prima victorie în campionat.