Clubul din São Paulo își ia adio de la prima ligă.
Clubul din São Paulo își ia adio de la prima ligă.Raul Baretta / Santos FC
Santos, echipa din Sao Paulo la care au jucat marele Pele și Neymar, a retrogradat în divizia a doua a fotbalului brazilian, un eveniment istoric având în vedere blazonul clubului, care s-a aflat neîntrerupt în prima ligă timp de 111 ani.

După ani de criză sportivă și economică, spectrul retrogradării a devenit o realitate pentru Santos, care și-a luat adio de la prima divizie a fotbalului brazilian la un an de la moartea lui Pele.

Echipa  se afla pe locul15 înainte de ultima rundă a primei ligi din Brazilia, cu 43 de puncte ,dar Santos a pierdut cu 2-1 în fața celor de la Fortaleza și a căzut pe locul 17, retrogradând matematic în Serie B.

Santos fusese unul dintre cele trei cluburi, împreună cu Sao Paulo și Flamengo, care nu retrogradaseră niciodată de la înființare.

Fostul atacant Marinho a deschis scorul pentru oaspeți, antrenați de Juan Pablo Vojvoda, în minutul 39.

Apărătorul Messias Rodrigues a egalat, dar atacantul argentinian Juan Martin Lucero a reușit dubla în prelungiri și a adus disperarea în rândul fanilor lui Santos.

Nu a jucat în favoarea lor nici faptul că celelalte două echipe care au început etapa a 38-a mai jos decât Santos în clasament , Vasco da Gama și Bahia, au câștigat meciurile cu Red Bull Bragantino (2-1) și Atlético Mineiro (4-1).

Odată cu căderea lui Santos în divizia secundă, doar São Paulo și Flamengo sunt acum singurele echipe din Serie A care nu au retrogradat în eșalonul secund.

Suporterilor lui Santos au terminat meciul în lacrimi, iar unii s-au bătut cu polița și au incendiat mașinile jucătorilor.