Răzvan Marin și Empoli se salvează dramatic de la retrogradare

Răzvan Marin
Răzvan MarinProfimedia
O victorie uluitoare a lui Empoli în fața lui AS Roma, obținută în minutele de prelungire o ține pe echipa lui Răzvan Marin la un punct peste linia roșie a retrogradării. Frosinone este cea care a retrogradat direct în Serie B.

Un gol marcat de M'Baye Niang în minutul 90+3 a adus izbăvirea pentru Empoli.

Era 1-1 cu AS Roma după golurile lui Cancellieri pentru gazde și Aouar pentru romani.

În duelul de la distanță cu Frosinone, ambele formații au intrat în ultimul meci al sezonului cu spectrul retrogradării.

Echipa antrenată de Davide Nicola avea nevoie și de jocul rezultatelor.

Frosinone nu trebuia să obțină niciun punct în confruntarea cu Udinese, iar acest lucru s-a întâmplat.

Udinese a câștigat cu 1-0.

Empoli a acumulat 36 de puncte, în urma acestei victorii, și a terminat campionatul pe locul 17, ultima poziție care asigură rămânerea pe prima scenă, a fotbalului italian.

Clasament Serie A
Clasament Serie AFlashscore

Răzvan Marin, lăudat de italieni

Românul de 28 de ani a fost titular și integralist în partida contra celor de la AS Roma, iar italienii au primit bine evoluția sa.

Mijlocașul a fost periculos în câteva ocazii și a lovit bara transversală cu un șut puternic de la mare distanță.

”O performanță îmbunătățită, în final livrează foarte multe mingi de disperare în zona careului advers. Mai devreme în meci a nimerit bara transversală de la foarte mare distanță”, a notat sursa citată.

Totuși, situația lui Marin la Empoli e incertă. Toscanii au opțiunea de a-l transfera definitiv în această vară de la Cagliari pentru două milioane de euro, însă deocamdată conducerea clubului nu a făcut vreun anunț.

Răzvan a avut 30 de apariții în Serie A pentru Empoli și a dat 3 pase decisive.

El este cotat la 2,5 milioane de euro de site-ul transfermarkt și mai are contract cu Cagliari până în 2025.