Napoli se impune în fața lui Inter la capătul unui meci spectaculos

Napoli a învins cu 3-1 Inter în cadrul etapei cu numărul 36 din Serie A.
Napoli a învins cu 3-1 Inter în cadrul etapei cu numărul 36 din Serie A.Profimedia

Napoli - Inter 3-1

Duelul de pe stadionul Diego Armando Maradona dintre Napoli, deja campioană în Serie A, și Inter, în principal cu gândul la marea finală Champions League de pe 10 iunie, a fost unul intens. Cu două etape rămase de disputat din actuala stagiune, nerazzurrii au emoții în ceea ce privește finalizarea pe un loc de Champions League, fiind pe locul 3, cu 66 de puncte. Rivalii de la AC Milan sunt pe 5, la 2 lungimi distanță.

Lucrurile nu au stat prea bine pentru Inter încă din prima repriză, pe care au terminat-o în 10 oameni după eliminarea lui Gagliardini. Cu toate astea, scorul la pauză a fost 0-0.

Notele jucătorilor
Notele jucătorilorFlashscore

Toate reușitele au fost marcate în partea secundă. Zambo Anguissa a deschis scorul cu o lovitură spectaculoasă din întoarcere în minutul 67, după o pasă a lui Zielinski.

Simeone a avut apoi un gol anulat de VAR din pricina unui fault comis în faza de construcție. Finalul a fost unul cu adevărat tensionat.

Lukaku a adus egalarea pentru nerazzurri în minutul 82, după ce a deviat în plasă o centrare bună a lui Dimarco.

Ultimele minute au aparținut elevilor lui Spalletti, care au înscris de încă două ori. Di Lorenzo, cu o execuție superbă, și Gaetano au adus cele trei puncte pentru Napoli.