Lazio își securizează locul doi / AS Roma câștigă și o egalează la puncte pe Inter

AS Roma a învins-o pe Sampdoria
AS Roma a învins-o pe SampdoriaProfimedia
Etapa cu numărul 28 a fost de bun augur pentru echipele din Roma. Atât Lazio, cât și AS Roma au reușit să se impună fără emoții.

Statistici Monza - Lazio 0-2

Golurile lui Pedro și Sergej Milinkovic-Savic au adus victoria lui Lazio cu 2-0, duminică, la Monza, și au dus-o la cinci puncte în fața lui Inter Milano în clasamentul din Serie A.

Echipa lui Maurizio Sarri a profitat de pasul greșit făcut de Inter pentru a-și consolida poziția secundă. "Avem trei puncte importante într-o cursă care este încă foarte lungă", a declarat Sarri.

"Sunt 30 de puncte puse în joc, am reușit să îi ajungem din urmă pe ceilalți într-o perioadă scurtă și se poate întâmpla ușor și invers".

Cel mai bun marcator străin din istoria lui Lazio

Internaționalul sârb Milinkovic-Savic a devenit cel mai bun marcator străin din istoria lui Lazio, ajungând la 65 de goluri de când s-a alăturat clubului în 2015.

"În cele din urmă, am reușit să înscriu și mi-a lipsit foarte mult acest sentiment. Au fost multe critici, acum acest gol îmi va da o mână mare de ajutor", a declarat pentru DAZN Milinkovic-Savic, care a marcat pentru prima dată din ianuarie.

În următoarea etapă, Lazio o primește pe Juventus.

Statistici Roma - Sampdoria 3-0

Și Roma a profitat de înfrângerea suferită de Inter și a reușit să o egaleze la puncte. Lupta pentru locurile de Champions League se anunță a fi una la limită.

Wijnaldum a deschis scorul în minutul 51, iar Dybala a securizat victoria romanilor transformând un penalty în minutul 88. Scorul final a fost stabilit de El Shaarawy în minutele de prelungire. Echipa lui Mourinho a depășit-o la puncte și pe AC Milan, însă aceasta urmează să joace pe terenul liderului Napoli.

Statistici Bologna - Udinese 3-0

Spezia - Salernitana 1-1