Juventus rupe blestemul Monza: golul lui Gatti decide meciul în prelungiri

Adrien Rabiot
Adrien RabiotAFP
Bianconerii au ratat un penalty prin Vlahovic, apoi au deblocat tabela cu Rabiot. Monza a egalat în repriza a doua, dar Gatti a marcat din nou pentru Juve și și-a adus echipa în avantaj.

În meciul de vineri, disputat în deschiderea etapei, Juventus s-a impus cu 2-1 pe terenul celor de la Monza, învingându-i astfel pentru prima dată pe jucătorii pregătiți de Raffaele Palladino.

Cu acest succes, bianconerii ocupă momentan primul loc în clasament.

Echilibrul a fost rupt la scurt timp după începerea meciului.

Un fault al lui Giorgios Kyriakopoulos asupra lui Andrea Cambiaso a fost sancționat cu un penalty, pe care Dusan Vlahovic l-a văzut parat de Michele Di Gregorio, care a fost magnific și la reluare. Dar din cornerul executat de Nicolussi Caviglia, Adrien Rabiot a reușit să scape din marcaj și i-a adus pe bianconeri în avantaj.

Juve a avut trei ocazii de a face dubla înainte de pauză, mai întâi prin Federico Chiesa, care a șutat peste poartă din afara careului, apoi prin Federico Gatti, care nu a nimerit ținta, iar apoi prin Rabiot, care a șutat violent, însă un fenomenal Di Gregorio a avut un reflex fenomenal.

Pasivitatea lui Juventus din final a fost pusă la încercare în minutele de prelungire, când o centrare a rezervei Valentin Carboni, neatinsă de nimeni, a intrat în poarta lui Wojciech Szczesny.

Dar nu s-a terminat aici, pentru că, în ciuda timpului scurt avut la dispoziție, echipa lui Massimiliano Allegri a reacționat și l-a învins pe Di Gregorio prin Gatti, care inițial a luftat la centrarea lui Rabiot, dar mingea a rămas în apropierea sa și a șutat cu sete în plasă.