Juventus își asigură locul trei în Serie A și pune capăt unei perioade fără victorie cu Monza

Jucătorii lui Juventus sărbătoresc victoria
Jucătorii lui Juventus sărbătoresc victoria Reuters
Juventus și-a încheiat campania 2023/24 din Serie A pe un drum bun, după ce a învins-o pe Monza cu 2-0 pe Allianz Stadium, obținând prima victorie în șapte deplasări în Serie A.

Juventus - Monza 2-0

După ce au revenit de la trei goluri în fața Bolognei viitorului antrenor Thiago Motta pentru a evita o înfrângere - prima astfel de performanță din istoria lor în Serie A - gazdele au ieșit în trombă cu prima ocazie reală a meciului.

Simțind o deschidere din afara careului, Nicolo Fagioli a lovit violent bara transversală pentru a semnala o primă intenție a bianconerilor, în timp ce Monza încerca să reziste.

Juve și-a redus destul de repede emoțiile, cu două goluri înscrise în decurs de două minute. Federico Chiesa a punctat după o acțiune în flancul stâng (26), înainte ca Alex Sandro să îl învingă pe Alessandro Sorrentino cu o lovitură de cap la scurt timp.

Monza nu a avut niciun răspuns notabil, ceea ce înseamnă că gazdele și-au dus confortabil avantajul în repriza a doua.