Inter se impune la limită în derby-ul cu Roma și revine pe primul loc în Serie A

Marcus Thuram înscrie golul victoriei pentru Inter
Marcus Thuram înscrie golul victoriei pentru InterProfimedia
Inter Milano a revenit în fruntea clasamentului din Serie A cu o victorie cu 1-0 în fața celor de la AS Roma, pe San Siro, în timp ce Jose Mourinho nu a putut decât să privească din tribune.

Inter - AS Roma 1-0

Inter a dominat complet în prima repriză, în timp ce Roma nu a reușit să înregistreze niciun șut pe poartă.

Gazdele au avut 12 șuturi în prima repriză, dar doar unul la țintă, și nu au fost în cea mai bună formă a lor.

Romelu Lukaku nu a putut strica seara fostului său club
Romelu Lukaku nu a putut strica seara fostului său clubAFP

Nu au fost prea multe acțiuni de poartă până la jumătatea reprizei a doua, când Roma a revenit la viață. Leandro Paredes a trimis în zid primul șut al giallorossilor din lovitură liberă, înainte ca lovitura de cap a lui Bryan Cristante să fie salvată cu brio de Yann Sommer.

Inter a atacat apoi cu Calhanoglu, iar șutul său de la distanță a fost deviată puțin pe lângă poartă.

Gazdele erau din ce în ce mai frustrate, dar în cele din urmă au găsit deschiderea scorului cu 10 minute înainte de final, când Thuram a reluat în plasă o centrare încântătoare a lui Dimarco.

Marcus Thuram și Lautaro Martinez sărbătoresc golul victoriei
Marcus Thuram și Lautaro Martinez sărbătoresc golul victorieiAFP

Multe discuții înainte de meci s-au concentrat în jurul revenirii lui Romelu Lukaku pe San Siro, dar noul atacant al lui Inter a fost cel care a avut ultimul cuvânt.

Echipa lui Simone Inzaghi aproape că și-a dublat avantajul înainte de final, dar înlocuitorul Carlos Augusto - care încă nu a marcat pentru club de când a venit în această vară, nu a reușit să înscrie nici de această dată.

Inter a reușit să stopeze seria de cinci victorii a Romei în toate competițiile.