Inter Milano şi-a sărbătorit titlul cu o victorie în Serie A

Inter Milano - Torino 2-0
Inter Milano - Torino 2-0AFP
Inter Milano a sărbătorit titlul de campioană a Italiei la fotbal, cucerit la începutul săptămânii, prin victoria cu 2-0 în fața lui Torino FC, duminică pe propriul teren, într-un meci din etapa a 34-a, înainte de celebrarea aşteptată în cursul după-amiezii a celui de-al 20-lea 'scudetto' din istoria sa împreună cu suporterii pe străzile din Milano.

Inter, care îşi asigurase titlul după victoria (2-1) din derby-ul cu AC Milan, de luni, s-a impus grație dublei reuşite de turcul Hakan Calhanoglu în min. 56 şi 60 din penalty.

"Nerazzurri" au suferit în prima repriză, când torinezii au avut cele mai clare ocazii prin columbianul Duvan Zapata (min.15 şi 17). Dar eliminarea camerunezului Adrien Tameze imediat după pauză, a schimbat fizionomia jocului.

Grație acestei victorii, a 28-a în 34 de meciuri, față de o singură înfrângere, Inter şi-a majorat avansul în fața marilor rivale, AC Milan ți Juventus, care au remizat (0-0) sâmbătă.

AC Milan, ocupanta locului secund, are 19 puncte mai puțin, iar Juventus (locul 3), 24 pct.

Meciul a fost arbitrat de un trio exclusiv feminin, format din Maria Sole Ferrieri Caputi, la centru, asistată de Tiziana Trasciatti şi Francesca Di Monte, o premieră în Serie A.