Fără Mourinho pe banca tehnică, AS Roma pierde pentru a doua oară în fața lui AC Milan

AC Milan s-a impus cu 3-1 în fața lui AS Roma
AC Milan s-a impus cu 3-1 în fața lui AS RomaProfimedia
În runda cu numărul 20 din Serie A, AC Milan s-a impus cu 3-1 în fața lui AS Roma.

AC Milan - AS Roma 3-1

Fără Mourinho pe banca tehnică, tehnicianul portughez fiind suspendat, AS Roma a pierdut pentru a doua oară în acest sezon în Serie A în fața lui AC Milan. În tur, rossonerii s-au impus cu 2-1 pe Stadio Olimpico.

Startul de partidă a fost unul bun pentru gazde, care au punctat prin Adli după 10 minute de joc.

Aceasta a fost de altfel și singura reușită din prima repriză, actul secund fiind unul mult mai animat.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

În actul secund, gazdele au reușit din nou să înscrie la scurt timp de la reluare. De această dată, veteranul Giroud a punctat pentru 2-0, ajungând la cea de-a 10-a reușită în acest sezon în campionat.

Cu 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar, Roma începea să spere la o revenire, după ce Paredes a redus diferență din penalty.

Ultimul cuvânt l-au avut însă tot elevii lui Pioli: Theo Hernandez a închis tabela cu un gol superb, în urma unei combinații de zile mari cu Giroud.

AC Milan adună 42 de puncte și rămâne pe 3, desprinzându-se la o diferență de 8 lungimi de urmăritoarea Fiorentina, în vreme ce AS Roma este la mijlocul clasamentului, poziția 9, cu 29 de puncte.