Bologna ratează șansa de a urca pe locul trei după o remiză frustrantă cu Frosinone

Kevin Bonifazi de la Frosinone (dreapta) și Riccardo Orsolini de la Bologna (stânga) se luptă pentru mingeAFP
Bologna s-a distanțat la trei puncte față de Roma, ocupanta locului cinci, în cursa pentru calificarea în sezonul următor al UEFA Champions League, dar asta după o remiză dezamăgitoare, 0-0, pe terenul celor de la Frosinone, care rămâne în zona retrogradării după 10 meciuri fără victorie (E4, Î6).

Vizitatorii căutau a treia victorie consecutivă fără gol primit în prima ligă din Italia, pentru prima dată din februarie 1973, dar adversarii lor au fost cei care au început mai bine, cu Walid Cheddira, care a tras direct în Lukasz Skorupski în căutarea celui de-al patrulea gol al său în șase meciuri.

După ce a profitat de pasa greșită a lui Riccardo Calafiori, jucătorul împrumutat de la Napoli a fost respins din nou de internaționalul polonez, înainte ca acesta din urmă să intervină și cu puțin timp înainte de jumătatea reprizei.

De data aceasta, el a trebuit să respingă șutul lui Caleb Okoli, în timp ce la cealaltă extremitate, Riccardo Orsolini și Joshua Zirkzee au înregistrat șuturi inofensive la țintă.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Bologna nu a reușit să-l testeze pe Stefano Turati până în minutul 66, când Orsolini a dat o pasă subtilă pentru Michel Aebischer, dar mijlocașul elvețian nu a reușit să treacă mingea pe sub portarul lui Frosinone, care a blocat cu piciorul.

S-a terminat 0-0, un rezultat care înseamnă că Bologna nu a mai câștigat în șase meciuri directe în deplasare, în timp ce Frosinone se află la un punct de salvare înainte de restul meciurilor din weekend.

Flashscore Omul meciului: Łukasz Skorupski (Bologna)