AS Roma se impune la ultima fază în fața lui Udinese, la rejucarea partidei din etapa 32

Cristante a fost decisiv
Cristante a fost decisivAFP
La 11 zile după ce meciul a fost întrerupt după ce stoperul ivorian Evan N'Dicka a suferit un preinfarct, Udinese și Roma au revenit pe teren pentru ultimele 20 de minute ale partidei din etapa a 32-a din Serie A, care s-a încheiat de la scorul de 1-1.

Udinese - AS Roma 1-2

Daniele De Rossi a revenit pe teren cu o formație super ofensivă, cu Tammy Abraham alături de Sardad Azmoun și Paulo Dybala. Cea mai mare schimbare a meciului a vizat însă banca lui Udinese: după demiterea lui Gabriele Cioffi, Fabio Cannavaro a fost cel care a condus echipa.

La reluarea partidei, întreruptă după golurile lui Roberto Pereyra pentru gazde și Lukaku pentru romani, Udinese a fost din nou cea care a fost cea mai aproape de a trece în avantaj, după ce Lorenzo Lucca a fost periculos în careul advers, însă a fost refuzat de o paradă magistrală a lui Mile Svilar.

Formația din capitală a reacționat aproape imediat, dar marea ocazie a venit abia în minutul 84, când Azmoun a fost aproape de a întoarce rezultatul, obligându-l pe Maduka Okoye la o nouă paradă decisivă.

Meciul a fost tranșat în cele patru minute de prelungiri acordate de arbitru, în care echipele, aflate în inferioritate numerică, au avut ocazii de ambele părți. La o lovitură de colț, centrarea lui Dybala a venit direct pe capul lui Bryan Cristante, care a trimis mingea în plasă.

O victorie în ultima secundă pentru giallorossi, care au obținut trei puncte cruciale în lupta pentru Liga Campionilor, în timp ce Udinese continuă să se confrunte cu spaima retrogradării.

Singura notă negativă pentru echipa lui De Rossi a fost accidentarea lui Chris Smalling, care a fost nevoit să părăsească terenul cu o problemă musculară.