Spectacol în Scoția! Revenirea lui Rangers o frustrează pe Celtic în lupta pentru titlu

Leon Balogun de la Rangers se confruntă cu Cameron Carter-Vickers de la Celtic
Leon Balogun de la Rangers se confruntă cu Cameron Carter-Vickers de la CelticAFP
Rangers a reușit o revenire spectaculoasă de la două goluri diferență pentru a smulge o remiză dramatică, 3-3, împotriva liderului campionatului scoțian Celtic, în timp ce cursa pentru titlu s-a aprins duminică.

Condusă de Celtic cu un singur punct înainte de confruntarea de pe Ibrox, echipa lui Philippe Clement a fost zdruncinată când Daizen Maeda le-a oferit oaspeților avantajul după doar 21 de secunde.

Rangers a rămas și mai mult în urmă în minutul 34, când Matt O'Riley a transformat un penalty.

Dar căpitanul lui Rangers, James Tavernier, a marcat din penalty în minutul 55 pentru a da gazdelor o nouă speranță.

Abdallah Sima a egalat în minutul 86 al unei confruntări de tip rollercoaster, doar că Adam Idah de la Celtic a înscris câteva secunde mai târziu, iar oamenii lui Brendan Rodgers au fost foarte aproape de o victorie neprețuită.

Rabbi Matondo, intrat de pe bancă pentru Rangers, a reușit egalarea în prelungiri, lăsând lupta pentru titlu pe muchie de cuțit.

A doua clasată, Rangers rămâne la un punct în spatele lui Celtic, dar are un meci mai puțin disputat, urmând să o întâlnească pe Dundee miercuri, o victorie ducând-o pe primul loc.

De asemenea, ei mai au de mers pe Celtic Park pentru un ultim derby Old Firm în această stagiune.