West Ham învinge Leeds/Brighton, calificată în Europa pentru prima dată în istoria clubului

Brighton și-a asigurat un loc în Europa Leauge
Brighton și-a asigurat un loc în Europa LeaugeAFP
Astăzi, 21 mai, avem parte de trei meciuri în Premier League. West Ham care a reușit să treacă fără probleme de Leeds, Brighton care a învins Southampton, iar de la 18:00, City va întâlni Chelsea, "cetățenii" fiind deja campionii Angliei.

West Ham - Leeds 3-1

West Ham United a revenit din urmă și a provocat o înfrângere devastatoare cu 3-1 pe terenul lui Leeds United, iar echipa lui Sam Allardyce e cu un pas mai aproape de retrogradare, rămânând astfel fără victorie în nouă meciuri consecutive împotriva fostului său club.

Statistică Meci
Statistică MeciFlashscore

West Ham rămâne în Premier League după remiza lui Everton, iar Leeds a luptat pe London Stadium în încercarea de a se salva de la retrogradare.

Rodrigo de la Leeds a deschis scorul în minutul 17, iar Rice a egalat în 31, scorul de la pauză fiind de 1-1. În repriza a doua, West Ham United a preluat conducerea prin Bowen în minutul 72, iar Lanzini a stabilit scorul final în prelungiri, în minutul 94.

Brighton - Southampton 3-1

Brighton & Hove Albion și-a consolidat poziția în primele șase locuri din Premier League (PL), după ce, în urma victoriei cu 3-1 în fața celor de la Southampton, care se află în Championship, Seagulls și-a asigurat i.

După ce a înregistrat doar patru victorii în ultimele 18 meciuri pe teren propriu din PL împotriva unor echipe care se află în zona retrogradării, Brighton știa că are nevoie de un start pozitiv împotriva  Southampton.

Încurajați de fani, Seagulls au dominat primele 20 de minute, Kaoru Mitoma fiind de două ori aproape de a obține un penalty.

Ferguson a reușit să spargă gheața și a deschis scorul în minutul 29 al partidei, ca 11 minute mai târziu să reușească dubla, scorul la pauză fiind 2-0.

În cea de-a doua repriză Southampton a început în forță, Elyounoussi reușind să reducă din diferență în minutul 58.

Cu toate acestea, Brighton a fost pe fază, iar Gross a reușit să înscrie pentru 3-1 în minutul 69.