Victorie confortabilă pentru Man City / Emoții pentru Spurs. Drăgușin, introdus pe final

Julian Alvarez a marcat golul al doilea din pasa lui De Bruyne
Julian Alvarez a marcat golul al doilea din pasa lui De BruyneAFP
Manchester City a obținut o victorie confortabilă în Premier League, reușind să treacă de Burnley pe teren propriu cu 3-0. Tottenham a obținut și ea trei puncte, însă în urma unui meci cu mult mai multe emoții, 3-2 cu Brentford.

Tottenham - Brentford 3-2

Brentford a fost echipa mai bună în primele minute ale partidei de pe Tottenham Stadium, marcând de două ori în poarta lui Vicario. Reușita lui Rassmusen (12) a fost anulată pentru offside, însă golul lui Maupay venit trei minute mai târziu (15) i-a dus pe oaspeți în avantaj.

Managerul Ange Postecoglou a mutat la pauză, introducându-i pe Hojberg și Johnson în locul lui Skipp și Betancur, iar jocul s-a schimbat radical.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Spurs au marcat de trei ori în doar opt minute. Udogie a egalat (48), Johnson a egalat după o pasă decisivă superbă a lui Werner (49), iar Richarlison a mărit avantajul (56) după un șut al lui Maddison care a fost deviat la el.

Destinul lui Udogie în această partidă avea să fie unul împărțit între înger și demon. După ce a marcat golul egalizator, fundașul italian a comis o gravă eroare care i-a permis lui Toney să marcheze al doilea gol al oaspeților.

Deși Brentford a forțat egalarea pe final, Baptiste irosind o uriașă ocazie în minutul 90+3, scorul a rămas neschimbat, iar Tottenham a urcat pe locul patru în campionat, cu 43 de puncte, la egalitate cu Aston Villa, dar cu un golaveraj mai bun.

Fundașul român Radu Drăgușin a fost introdus pe teren în minutul 88, luându-i locul mijlocașului James Maddison.

Manchester City - Burnley 3-1

Manchester City s-a impus fără să forțeze în fața nou-promovatei Burnley. Campioana în exercițiu avea 2-0 deja din minutul 22, Julian Alvarez reușind o ”dublă” care a risipit orice dubii legate de numele câștigătoarei.

Rodri a dus scorul la 3-0 în debutul reprizei secunde (46), iar ”Cetățenii” păstrează contactul cu Liverpool în fruntea Premier League, având 46 de puncte.

Golul oaspeților a fost marcat de Al Dakhil în minutul 90+3.

Pentru Burnley, salvarea pare din ce în ce mai departe. Echipa lui Kompany ocupă locul 19, cu 12 puncte, la șapte lungimi distanță de poziția a 17-a ocupată în prezent de Luton.