Trei evenimente cheie din Premier League în ultima etapă

Diogo Jota și Virgil van Dijk sărbătoresc.
Diogo Jota și Virgil van Dijk sărbătoresc.AFP
Liverpool și-a refăcut avansul de cinci puncte în fruntea Premier League, în timp ce Arsenal și-a relansat candidatura la titlu, ambele revenind în forță din pauza de iarnă în acest weekend.

La celălalt capăt al clasamentului, revenirea cu gol a lui Ivan Toney a salvat deocamdată pe Brentford de emoțiile luptei pentru salvarea de la retrogradare, după 3-2 cu  Nottingham Forest .

AFP Sports analizează trei subiecte de discuție din weekendul din Premier League.

Fără Salah, nicio problemă pentru Liverpool

Plecarea lui Mohamed Salah la Cupa Africii pe Națiuni într-un moment crucial al sezonului amenința să afecteze tentativa lui Liverpool de a obține cel doar al doilea titlu de campion în 34 de ani.

Egipteanul a fost singura sursă sigură de goluri pentru Jurgen Klopp în acest sezon, în timp ce Diogo Jota, Darwin Nunez, Luis Diaz și Cody Gakpo au avut doar sclipiri.

Dar Jota și Nunez s-au făcut remarcați, marcând câte două goluri într-o victorie impresionantă cu 4-0 pe terenul celor de la Bournemouth, duminică.

Nunez sărbătorește
Nunez sărbătoreșteAFP

În acest fel, Nunez a devenit primul jucător din Premier League care a marcat 10 goluri și a oferit 10 pase de gol în toate competițiile din acest sezon.

Jota a fost nevoit să treacă peste problemele legate de accidentări, dar internaționalul portughez a marcat acum 11 goluri în doar 22 de apariții în acest sezon.

Arsenal, revigorată, își regăsește forma

Bukayo Saka a glumit că echipa lui Arsenal și-ar dori o altă excursie la Dubai în această săptămână, după ce a revenit din vacanță cu victorie în mare stil cu 5-0 în fața lui Crystal Palace.

Cantonamentul din Golf în timpul pauzei de iarnă pare să le fi făcut bine celor de la Gunners.

După o serie de șapte meciuri cu o singură victorie, oamenii lui Mikel Arteta s-au impus grație în mare iscusinței lor la fazele fixe.

Fundașul central Gabriel a marcat unul și a determinat un al doilea gol considerat în cele din urmă un autogol al lui Dean Henderson .

Arsenal a marcat acum de 13 ori din faze fixe în Premier League în acest sezon - cele mai multe din campionat , 10 dintre ele venind din cornere.

Jucătorii lui Arsenal sărbătoresc
Jucătorii lui Arsenal sărbătorescProfimedia

"Meritul tuturor antrenorilor, al lui Nico (Jover, antrenor de mingi fixe) pentru timpul acordat și încredere", a spus Arteta.

Revenire de poveste pentru Toney

După opt luni de absență din joc pentru încălcări ale regulilor de pariuri, Ivan Toney a avut nevoie de doar 19 minute pentru a-și marca revenirea pentru Brentford cu o lovitură liberă de marcă.

Dar pauza și revenirea talismanului lor a fost exact ceea ce aveau nevoie Albinele după ce o serie de șapte meciuri fără victorie le-a făcut să se afunde în lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Toney sărbătorește
Toney sărbătoreșteProfimedia

"A fost o perioadă lungă de timp", a spus Toney. "Am sperat la această victorie când am fost acasă în timpul perioadei în care am fost plecat, sunt aici acum și sunt entuziasmat să mă întorc să înscriu goluri și să câștig cu echipa".

Victoria o ridică pe Brentford deasupra lui Forest pe locul 14 și la șase puncte distanță de zona de retrogradare.