Tottenham pierde lamentabil cu Brentford, dar Kane stabilește un nou record în Premier League

Tottenham pierde cu Brentford, scor 1-3
Tottenham pierde cu Brentford, scor 1-3Profimedia
Tottenham pierde meciul cu Brentford, scor 1-3, iar echipa din urmă își sporește semnificativ speranțele de a-și asigura calificarea în Europa.

Brentford e pe drumul cel bun. Poate reuși prima clasare în prima jumătate a Premier League dinaintea celui de-Al Doilea Război Mondial, iar o mare parte din acest succes se datorează iscusinței lui Toney de a înscrie.

Cu toate acestea, Thomas Frank nu numai că va trebui să se descurce fără atacantul central tot restul sezonului, dar și pentru jumătate din următorul.

Vizita la Spurs a marcat începutul suspendării sale de opt luni după ce a încălcat regulile de pariuri ale FA.

O mare parte a atenției presei s-a concentrat asupra reușitelor lui Erling Haaland în această campanie, și pe bună dreptate, dar performanțele lui Harry Kane, care a marcat 27 de goluri în campionat, au trecut ulterior neobservate.

Harry Kane a reușit să deschidă scorul din lovitură liberă. De un astfel de star avea nevoie Tottenham în încercarea de a-și asigura un loc în UEFA Europa League în următorul sezon.

În cea de-a doua repriză lucrurile nu au mai stat la fel de bine pentru Tottenham, iar Brentford a reușit să întoarcă rezultatul, înscriind nu mai puțin de trei goluri: Mbeumo a egalat în minutul 50, iar 12 minute mai târziu (62') a reușit să aducă avantajul echipei.

În minutul 88 al partidei, Wissa, asistat de același Mbeumo a închis tabela la 1-3.

Statistică Meci
Statistică MeciFlashscore

Harry Kane stabilește un nou record în Premier League

Kane a marcat cu dintr-o lovitură liberă uluitoare, cu un șut la colțul scurt. Cu acest gol, Kane a marcat acum în 25 de meciuri diferite din Premier League, devenind primul jucător care reușește această performanță.

Haaland, între timp, a marcat în 23 de meciuri în acest sezon, ceea ce înseamnă că încă mai poate doborî recordul.

Pentru a reuși acest lucru, el ar trebui să înscrie în fiecare dintre ultimele trei meciuri ale lui Manchester City, împotriva lui Chelsea, Brighton și Brentford, în timp ce Kane ar trebui să nu marcheze împotriva lui Leeds, în ultima etapă.

Urmărește mai multe statistici Tottenham - Brentford pe Flashscore!