Tottenham începe viața după Harry Kane cu o remiză la Brentford

Emerson Royal sărbătorește golul egalizator al lui Tottenham
Emerson Royal sărbătorește golul egalizator al lui TottenhamAFP
Viața fără Harry Kane a început într-o manieră spectaculoasă pentru Tottenham Hotspur, oamenii lui Ange Postecoglou reușind o remiză cu multe goluri pe terenul lui Brentford, 2-2, a patra întâlnire consecutivă fără înfrângere în meciurile directe pentru oamenii lui Thomas Frank.

Lovitura de începere a meciului din capitală a fost amânată din cauza unei probleme la sisteml de canalizare din interiorul stadionului și, chiar dacă apa nu a curs în cele din urmă, a plouat cu siguranță cu goluri într-o primă repriză alertă.

James Maddison a contribuit direct la șapte goluri în cele opt întâlniri anterioare cu Brentford și a adăugat încă o contribuție în minutul 11, când lovitura sa liberă de pe stânga a fost transformată în gol de Cristian Romero.

Argentinianul a fost nevoit ulterior să iasă din teren cu o accidentare la cap, iar apărarea lui Spurs a avut de suferit în urma acestui lucru.

Apărătorul argentinian al lui Tottenham Hotspur #17 Cristian Romero (2R) sărbătorește cu atacantul brazilian al lui Tottenham Hotspur #09 RicharlisonAFP

Mai întâi, după o lungă analiză VAR, arbitrul Robert Jones a acordat un penalty pentru un fault al lui Son Heung-min asupra lui Mathias JensenBryan Mbeumo, care a marcat de două ori în cea mai recentă confruntare directă dintre aceste echipe, a luat imediat mingea și a transformat cu sânge rece de la 11 metri.

Nu trecuseră 10 minute, când frustrarea vizitatorilor a atins cote maxime, după ce s-au văzut conduși pe tabelă. Rico Henry a pătruns pe partea stângă, iar centrarea sa l-a găsit pe Yoane Wissa care a înscris benefiicind și de o deviere a lui Micky van de Ven.

Portarul italian al lui Tottenham Hotspur #13 Guglielmo Vicario (R) și fundașul olandez #37 Micky van de Ven (L) reacționează după ce au primit golulAFP

Echipa lui Postecoglou era condusă, dar nu și învinsă, și a profitat din plin de cele 11 minute suplimentare din prima repriză pentru a egala înainte de pauză. O minge pierdută la marginea careului a ajuns la Emerson Royal, iar șutul puternic al brazilianului s-a dovedit a fi imposibil de parat pentru Mark Flekken.

Primul meci al lui Son în calitate de căpitan al lui Spurs a mers din rău în mai rău după o oră de joc, când a irosit o șansă uriașă de a-și readuce echipa în avantaj, șutul său la colțul scurt fiind blocat de Flekken. Richarlison l-a forțat, de asemenea, pe olandez să intervină, dar a doua repriză nu a reușit să o egaleze pe prima la capitolul divertisment, ritmul de joc fiind mult mai scăzut.

Pentru a treia oară în patru întâlniri, ambele echipe au plecat acasă cu câte un punct, iar Brentford rămâne neînvinsă în ziua de deschidere a sezonului în PL.