Surpriză pe Old Trafford! Man United pierde după un gol marcat în minutul 90+7

Alex Iwobi de la Fulham, în dreapta, sărbătorește marcarea celui de-al doilea gol al echipei sale Profimedia
Seria de patru victorii a lui Manchester United în Premier League (PL) s-a încheiat brusc, Manchester United fiind învinsă cu 2-1 de Fulham, care la rândul ei a pus capăt unei serii de 18 meciuri fără victorie în fața Diavolilor Roșii și a obținut prima victorie pe Old Trafford din 2003 încoace.

Vizitatorii au început în forță prima repriză, Alex Iwobi irosind două ocazii de a duce echipa sa în avantaj, trimițând ambele șuturi pe lângă poartă după o frumoasă combinație cu Rodrigo Muniz.

Brazilianul are patru goluri în ultimele trei meciuri și era cât pe ce să mai adauge încă unul la contul său, André Onana fiind nevoit să salveze, înainte ca Saša Lukić să nu poată decât să trimită cu pieptul pe lângă poartă din apropiere.

United s-a chinuit cu adevărat în primele 25 de minute, dar Alejandro Garnacho i-a readus la viață când șutul său spectaculos a fost scos de pe linie de Antonee Robinson.

Diogo Dalot a lovit apoi exteriorul barei, dar Fulham a continuat să amenințe la celălalt capăt al terenului, Muniz lovind și el bara câteva momente mai târziu pe contraatac.

Andreas Pereira și Garnacho au forțat apoi paradele lui Onana și, respectiv, Bernd Leno, într-o repriză plină de viață care a avut de toate, mai puțin goluri.

Portarul camerunez al lui Manchester United #24 Andre Onana (2L) a primit golul de deschidere de la fundașul nigerian de origine italiană al lui Fulham #03 Calvin BasseyAFP

A doua repriză a fost mult mai liniștită, dar lovitura de grație a venit de la Fulham în minutul 65, când Calvin Bassey a marcat primul său gol pentru club, după ce mingea a ajuns la el în careu după un corner executat de Pereira.

Bruno Fernandes a avut apoi o șansă de a salva un egal pentru gazde, dar Leno a apărat extraordinar, în timp ce publicul încuraja frenetic echipa lui Erik ten Hag.

Marcus Rashford a fost și el blocat de Leno în finalul partidei, înainte ca Fulham să aibă șansa de a-și dubla avantajul, când șutul fulgerător de la distanță al lui Harry Wilson a trecut puțin pe lângă stâlp.

Apărătorul englez al lui Manchester United #05 Harry Maguire sărbătorește după ce a marcat golul egalizatorAFP

Maguire ar fi putut obține mai mult cu o lovitură de cap din apropiere, care a trecut puțin peste bară, dar când Cottagers credeau că vor obține o victorie remarcabilă, care ar fi fost prima lor pe Old Trafford în 17 încercări, englezul a marcat în ultimul minut al timpului regulamentar pentru a salva ceea ce părea a fi un punct pentru United.

Cu toate acestea, în prelungirile partidei, Iwobi a primit o pasă de gol și a înscris cu sânge rece pe lângă Onana pentru a obține toate cele trei puncte într-o după-amiază dramatică la Manchester.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiFlashscore

Rezultatul înseamnă că echipa lui Marco Silva înregistrează prima victorie în deplasare în PL din august, în timp ce înfrângerea este o lovitură uriașă pentru speranțele lui United de a termina pe locurile din UEFA Champions League pentru sezonul viitor.

Flashscore Omul meciului: Alex Iwobi (Fulham)