Show total în derby-ul Angliei! Tottenham, la un pas să revină după ce a fost condusă cu 3-0

Tottenham - Arsenal 2-3
Tottenham - Arsenal 2-3AFP
În etapa cu numărul 35 din Premier League, Tottenham a pierdut derby-ul cu Arsenal, scor 2-3.

Tottenham a început destul de prost partida. Hojbjerg și-a dat autogol în minutul 15, iar în minutul 22 VAR-ul i-a anulat un gol, pentru că van de Ven era în afara jocului. Saka a reușit să dubleze avantajul și a înscris în minutul 27, iar Havertz a reușit al treilea gol, scorul pauzei fiind 3-0 în favoarea echipei lui Arteta.

Repriza a doua a început fără goluri, asta până în minutul 64 când Romero a reușit să reducă din diferență. Pe final, în minutul 87, Son a înscris pentru 2-3.

În urma acestui rezultat, Tottenham rămâne pe locul cinci, cu 60 de puncte, poziție care duce în Europa League, în timp ce Arsenal se află pe primul loc în Premier League, cu 80 de puncte.