Show Cristiano Ronaldo în prima victorie din campionat a lui Al Nassr

Show Cristiano Ronaldo în prima victorie din campionat a lui Al NassrTwitter/Al Nassr
După înfrângerile din primele două meciuri, normalitatea a revenit la echipa Al Nassr, care a învins Al Fateh la Al-Hasa cu 5-0 și a obținut primele puncte în Liga saudită.

Meciul a fost marcat de debuturile lui Otávio și Laporte, principalele noutăți în 11-le de start al lui Luís Castro, din care a făcut parte și căpitanul Cristiano Ronaldo. Și tocmai din picioarele atacantului portughez a venit primul gol al meciului, marcat în minutul 27 de Sadio Mané: Ronaldo și-a servit coechipierul cu o lovitură de călcâi, iar Mané a trimis în poartă pentru 1-0.

La scurt timp, în minutul 38, Al Ghannam a primit mingea pe dreapta, a centrat în careu, iar Cristiano Ronaldo i-a depășit pe toți și a înscris cu capul al doilea gol . Scorul a rămas neschimbat până la pauză, iar victoria lui Al Nassr părea deja acontată.

Al Fateh a reacționat greu și a sfârșit prin a fi pedepsită din nou de căpitanul lui Al-Nassr: o pasă excelentă a lui Brozovic în spatele apărării și, cu portarul ieșit din poartă, Ronaldo a marcat al doilea gol.

Spre finalul meciului, Sadio Mané a repetat isprava coechipierului său și a marcat al patrulea gol. Totuși, portughezul a avut ultimul cuvânt și, după o pasă de la Ayman Yahya, a marcat un hat-trick și a dus scorul final la 0-5.

Această victorie îi permite lui Al Nassr să adune primele puncte în această ediție a Ligii saudite și să părăsească subsolul clasamentului.