Reece James, pus sub acuzare de FA pentru un presupus incident în tunel

Căpitanul lui Chelsea, Reece James, a fost acuzat în mod oficial de Football AssociationAFP
Căpitanul lui Chelsea, Reece James, a fost acuzat oficial de Football Association pentru un presupus incident în tunel după înfrângerea echipei sale cu Aston Villa, sâmbătă.

Internaționalul englez a fost indisponibil pentru acest meci, deoarece se recuperează după o accidentare la tendon.

Se presupune că James s-ar fi confruntat cu arbitrul Jarred Gillett după înfrângerea dezamăgitoare a echipei londoneze cu 1-0 pe Stamford Bridge - a treia înfrângere în Premier League deja în acest sezon.

Chelsea a rămas în 10 oameni în a doua repriză a meciului după ce fundașul Malo Gusto a fost eliminat în minutul 58 pentru joc periculos.

VAR i-a recomandat arbitrului Gillett să revadă incidentul pe monitorul de pe teren, ceea ce a dus la eliminarea francezului.

FA a spus într-o declarație: "Reece James a fost acuzat de încălcarea regulii E3 a FA în urma meciului lui Chelsea din Premier League împotriva Aston Villa de duminică, 24 septembrie.

"Se presupune că apărătorul a folosit cuvinte și/sau cuvinte și/sau comportamente nepotrivite și/sau jignitoare și/sau abuzive față de un oficial de meci în tunel după meci".

Fundașul dreapta în vârstă de 23 de ani are termen până pe 29 septembrie pentru a răspunde acuzației.

Această înfrângere îl lasă pe antrenorul Mauricio Pochettino sub o presiune din ce în ce mai mare, Chelsea fiind pe locul 14 și aflându-se deja la 13 puncte de liderul campionatului, Manchester City.