Manchester United o domină pe Everton și își consolidează poziția în primele patru

Anthony Martial a marcat al doilea gol pentru Manchester United
Anthony Martial a marcat al doilea gol pentru Manchester UnitedAFP
Manchester United și-a consolidat prezența în primele patru locuri din Premier League, învingând cu 2-0 pe Old Trafford pe Everton. ”Diavolii Roșii” sunt neînvinși pe teren propriu în 24 de meciuri în toate competițiile, o serie care a început în septembrie 2022.

Manchester United - Everton 2-0

În ciuda faptului că a jucat pentru a treia oară în șase zile, United a început în forță și nu a dat semne de oboseală, punând probleme defensivei lui Everton pe toată durata primei reprize.

”Diavolii Roșii” au avut un total de 21 de șuturi pe poartă în primele 45 de minute, un record în campionat pentru orice repriză din acest sezon, și totuși a reușit abia în minutul 36 să deschidă scorul.

Jadon Sancho a oferit o pasă printre fundașii adverși, iar Scott McTominay a reluat din prima din unghi, reușind să-l învingă pe portarul Pickford, care a făcut o partidă excelentă pe Old Trafford, reușind nenumărate parade în fața lui Antony, Marcus Rashford și Marcel Sabitzer, în timp ce Aaron Wan-Bissaka a ratat un gol ca și făcut.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

United ar fi putut intra la pauză la adăpostul a cel puțin patru goluri, dar a trebuit să se mulțumească doar cu unul.

Avantajul lui United a fost în cele din urmă dublat cu 20 de minute înainte de final, după ce căpitanul lui Everton, Seamus Coleman, a controlat greșit o minge, permițându-i lui Rashford să preia și să îi paseze decisiv lui Anthony Martial.