Man City zdrobește Brighton și se apropie la un punct de liderul Arsenal

Phil Foden, mijlocașul lui Manchester City, într-o formă de zile mari
Phil Foden, mijlocașul lui Manchester City, într-o formă de zile mariAFP
Manchester City s-a dezlănțuit pe coasta de sud, menținând în continuare cursa pentru un nou titlu în Premier League. Nicio echipă nu a câștigat vreodată patru coroane englezești succesive, dar echipa lui Pep Guardiola se află acum, în mod amenințător, la doar un punct în spatele liderului Arsenal, cu un meci în minus, după ce a administrat o bătaie de 4-0 lui Brighton & Hove Albion.

Brighton - Manchester City 0-4

Seagulls - care a câștigat doar una dintre cele 15 victorii anterioare cu City - a văzut o primă șansă prin Danny Welbeck.

Din acel moment, a existat un atac constant la o singură poartă, cea a gazdelor. După ce Nathan Aké a respins un balon, oaspeții au preluat conducerea când Kevin De Bruyne a înscris cu o lovitură de cap din interiorul suprafeței de pedeapsă, după o centrare bună venită de la Kyle Walker.

Foden a făcut în curând 2-0 după ce a câștigat în mod controversat o lovitură liberă de la 20 de metri. Din fază fixă, mijlocașul englez l-a surprins pe Jason Steele, după ce balonul a fost deviat de Pascal Groß.

Internaționalul englez și-a trecut în cont dubla câteva minute mai târziu, după ce Bernardo Silva recuperat un balon în ultima treime.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiOpta by Stats Perform

Roberto De Zerbi a făcut câteva înlocuiri la pauză, iar ca urmare jocul a fost ceva mai echilibrat în partea secundă.

Cetățenii au reușit totuși să își creeze o multitudine de ocazii, în special prin Julián Álvarez, după o șansă irosită argentinianul înscriind și el după acțiunea lui Walker.

Mai rău avea să vină pentru Brighton, care a rămas furios când João Pedro nu a primit un penalty, deși se pare că a fost împiedicat în cutie de Joško Gvardiol.

Seria fără victorie a gazdelor s-a extins la cinci meciuri, afectându-le și mai mult speranțele de a urca pe locurile europene.

De partea cealaltă, City se apropie la un singur punct distanță de liderul Arsenal, cetățenii având însă mai mult cu o etapă de disputat până la finalul sezonului din Premier League.

Flashscore Omul meciului: Phil Foden (Manchester City)