Luptă încinsă în Premier League! Arsenal domină ”Coțofenele” și se apropie de primul loc

Jucătorii lui Arsenal celebrează marcarea golului al doilea
Jucătorii lui Arsenal celebrează marcarea golului al doileaAFP
Arsenal Londra a făcut un meci perfect contra celor de la Newcastle și s-a impus cu 4-1 pe Emirates Stadium.

Arsenal - Newcastle 4-1

A fost doar o echipă pe teren în prima repriză disputată în nordul Londrei. Arsenal a dominat total primele 45 de minute, iar presiunea s-a materializat într-un autogol al lui Botman în minutul 18.

Havertz a dublat avantajul după alte șase minute, iar ”Tunarii” au intrat liniștiți la cabine după o repriză în care Newcastle nu a șutat nici măcar o dată spre poartă, lucru care nu se mai întâmplase de zece ani.

A doua repriză s-a disputat după același scenariu, Arsenal majorându-și avantajul în minutul 65, Saka reușind cel de-al șaptelea său gol în ultimele cinci partide din Premier League.

Dezastrul ”Coțofenelor” s-a accentuat după alte patru minute, când Kiwior a reușit primul său gol al sezonului pentru Arsenal și a dus scorul la 4-0.

Scorul final a fost stabilit de Willock în minutul 84, care a reluat cu capul la colțul lung o centrare a lui Dan Burn.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

După acest succes, londonezii au acumulat 58 de puncte și ocupă locul trei, la două lungimi distanță de liderul Liverpool și la un punct în spatele campioanei în exercițiu Manchester City.

De cealaltă parte, orice speranță ar mai fi avut Newcastle la o clasare în primele patru s-a năruit acum complet. ”Coțofenele” au 37 de puncte și sunt pe locul 8, la 15 puncte în urma poziției a patra deținută în prezent de Aston Villa.