Klopp și-a accidentat propriul jucător după o ciocnire în timpul meciului cu Arsenal: "I-aș da clavicula mea"

Klopp și Tsimikas s-au ciocnit în timpul meciului contra lui Arsenal
Klopp și Tsimikas s-au ciocnit în timpul meciului contra lui ArsenalProfimedia
Liverpool și Jurgen Klopp poate că au evitat un eșec în cursa strânsă pentru titlu în Premier League din Anglia, dar l-au pierdut pentru moment pe fundașul Konstantinos Tsimikas. Grecul, care s-a ciocnit cu managerul echipei în meciul cu Arsenal (1-1) de sâmbătă seara, și-a rupt clavicula.

"Meciul a fost masiv umbrit de problema la claviculă a lui Kostas Tsimika. Este cu siguranță ruptă, așa că este indisponibil pentru o lungă perioadă de timp", a declarat Klopp. În prima repriză, Tsimikas s-a ciocnit cu antrenorul său după un duel cu Bukayo Saka, de la Arsenal, și a fost ulterior înlocuit accidentat. "Mi-ar plăcea să-i pot da clavicula lui Kostas dacă ar fi din nou apt", a spus Klopp.

Premier League: Klopp se luptă cu ocaziile ratate și deciziile greșite

Arsenal a preluat conducerea devreme prin Gabriel (4), iar Salah a egalat cu puțin timp înainte de accidentarea lui Tsimikas (29). Liverpool a ratat câteva ocazii bune în repriza secundă, Trent Alexander-Arnold lovind bara transversală (min. 72).

"Ar fi trebuit să marcăm după pauză. Am fi câștigat atunci? Nu știu, dar am avut ocaziile necesare", a declarat Klopp. Echipei sale i-a fost refuzat și un penalty în prima repriză, după un henț al lui Martin Ödegaard. "Da, am văzut", a explicat antrenorul: "Sunt sigur că cineva va veni să-mi explice de ce nu a fost henț, dar nu știu de ce".

Remiza îi lasă pe Liverpool la un punct în spatele liderului, la egalitate de puncte cu surpriza Aston Villa (ambele cu 39). Ambele echipe au deschis, de asemenea, ușa pentru campioana în exercițiu Manchester City, care ar putea reduce diferența față de ele cu o victorie în meciul de la Everton.