Hattrick Foden, iar City profită la maximum de eșecul lui Liverpool și se apropie de lider

Phil Foden a ajuns la 8 reușite în campionat pentru City în acest sezon
Phil Foden a ajuns la 8 reușite în campionat pentru City în acest sezonAFP
În runda cu numărul 23 din Premier League, Manchester City s-a impus cu 3-1 pe terenul lui Brentford.

Brentford - Manchester City 1-3

Se poate spune că prima repriză a aparținut fără îndoială lui Mark Flekken. Portarul olandez a lui Brentford a fost de netrecut și nu a arătat niciun fel de emoție la încercările semnate pe rând de Julian Alvarez, Josko Gvardiol, Kevin De Bruyne și Erling Haaland, cel din urmă nereușind să înscrie la revenirea sa pe teren după accidentare.

Mai mult decât atât, Flekken și-a trecut în cont chiar și un assist, în minutul 21, când gazdele au preluat conducerea prin Maupay, care s-a descurcat perfect în urma degajării venite din partea goalkeeperului olandez și l-a învins pe Ederson.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Pentru trupa lui Guardiola, ușor tensionată în urma golului primit, gheața avea să fie spartă abia în prelungirile primei reprize, când Foden a înscris pentru prima dată în poarta ”imposibilului” Flekken, după o centrare a lui De Bruyne respinsă greșit de apărarea gazdelor.

Partea secundă a aparținut în totalitate oaspeților. După assisturile venite de la De Bruyne și Haaland, Foden a reușit hattrick-ul în doar 17 minute, asigurând astfel victoria cetățenilor.

City profită așadar de înfrângerea suferită de Liverpool pe terenul lui Arsenal, 3-1, și se apropie la numai 2 puncte de liderul Premier League.

De partea cealaltă, Brentford ajunge la două eșecuri consecutive în campionat și ocupă poziția 15, cu 22 de puncte.