Haaland o duce pe City la un punct distanță de liderul Liverpool. Succes la limită cu Brentford

Haaland a marcat unicul gol al partidei în minutul 71
Haaland a marcat unicul gol al partidei în minutul 71AFP
În etapa restantă cu numărul 18 din Premier League, Manchester City s-a impus cu 1-0 în fața lui Brentford.

Manchester City - Brentford 1-0

În urmă cu mai bine de două săptămâni, cele două formații s-au întâlnit pe Brentford Community Stadium, într-o partidă câștigată de City cu 3-1, la capătul căreia Foden a reușit un hattrick.

De data asta, misiunea a fost una mult mai grea pentru cetățenii lui Pep Guardiola pe Etihad Stadium, acolo unde Onyeka a fost cel mai periculos om al oaspeților în prima repriză, mijlocașul nigerian semnând două ocazii de a înscrie.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Unicul gol al partidei a venit cu 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar și a fost semnat de Haaland, care a ajuns astfel la 17 goluri în 20 de partide de campionat pentru City în acest sezon.

Atacantul norvegian a punctat și în minutul 80, însă VAR-ul a anulat reușita pe motiv de offside, spre frustrarea uriașului.

În urma acestei restanțe, City urcă pe 2 și se apropie la un singur punct de liderul Liverpool (57), în vreme ce Brentford rămâne pe 14, cu 25 de puncte.