Gest reprobabil! Robertson ar fi fost lovit cu cotul în față de arbitrul asistent

Arbitrul asistent Constantine Hatzidakis a părut să-i dea un cot lui Robertson de la LiverpoolAFP
Fundașul stânga al lui Liverpool, Andy Robertson, ar fi fost lovit în față de arbitrul asistent Constantine Hatzidakis, într-un incident neobișnuit, imediat după fluierul de pauză al meciului de duminică din Premier League cu Arsenal.

Fundașul scoțian s-a apropiat de arbitrul de linie pentru a cere unele explicații, dar acesta pare că l-a lovit cu cotul în bărbie.

Robertson, care a protestat furibund, a primit apoi un cartonaș galben din partea arbitrului Paul Tierney.

Arsenal a condus cu 2-1 la pauză, dar Liverpool a reușit o remiză, 2-2, lovitura de cap a lui Roberto Firmino din minutul 87 îngreunând încercarea ”Tunarilor” de a câștiga titlul pentru prima dată din 2004 încoace.

Hatzidakis va fi anchetat din cauza comportamentului său, după ce organismul de conducere al arbitrilor PGMOL a declarat că va analiza incidentul.

"PGMOL este la curent cu un incident în care au fost implicați arbitrul asistent Constantine Hatzidakis și fundașul lui Liverpool Andrew Robertson la pauză, în timpul meciului dintre Liverpool și Arsenal de pe Anfield", se arată în declarație.

"Vom analiza problema în întregime după ce meciul se va încheia".

Fostul mijlocaș al lui Manchester United, Roy Keane, care a fost pe Anfield în calitate de expert Sky Sports, nu a fost impresionat de reacția lui Robertson după incident.

"Oare Robertson îl apucă primul pe arbitrul de linie? Nu sunt sigur, dar Robertson se plânge apoi", a spus Keane.

"Ar trebui să fie mai îngrijorat de apărarea sa. Știți ce este acel Robertson? L-am urmărit de mai multe ori, este un copil mare.

"Continuă jocul și concentrează-te pe apărare. El îl apucă primul pe arbitrul de linie".

Atacantul lui Fulham, Aleksandar Mitrovic, a primit săptămâna aceasta o suspendare de opt meciuri pentru că l-a împins pe arbitrul Chris Kavanagh în înfrângerea din Cupa FA a Cottagers împotriva lui Manchester United luna trecută.

Dar fostul fundaș al lui Manchester United, Gary Neville, crede că Hatzidakis va fi cel care va avea probleme de data aceasta.

"Nu am văzut niciodată un oficial să ridice cotul la un jucător", a declarat Neville la Sky Sports. "Cred că va avea multe probleme după ce se va termina acest meci".