Firmino se desparte cu stil de Anfield. Liverpool evită înfrângerea cu Aston VillaProfimedia
Liverpool a înregistrat o remiză neașteptată pe Anfield, 1-1 cu Aston Villa, și și-a diminuat considerabil șansele de a mai prinde un loc de Liga Campionilor, în contextul în care contracandidata sa, Manchester United, s-a impus cu 1-0 pe terenul lui Bournemouth.

Liverpool avea nevoie disperată de o victorie pentru a mai spera că poate obține in extremis un loc de Liga Campionilor, însă jucătorii lui Jurgen Klopp s-au împiedicat pe teren propriu în fața lui Aston Villa.

Oaspeții puteau deschide scorul încă din minutul 22, când centralul a dictat penalty după un fault al lui Konate asupra lui Watkins, însă atacantul a ratat de la punctul cu var.

Cinci minute mai târziu, însă, Ramsey a deschis scorul pentru echipa lui Unai Emery, care menține formația din Birmingham pe locul 7, dar cu două meciuri mai mult disputate decât Brighton, care este pe șase, la egalitate de puncte.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Golul egalizator a venit în minutul 89, când Firmino a fructificat o pasă de la Salah și și-a luat revedere de la suporterii ”Cormoranilor” în stil de mare jucător.

Brazilianul pleacă de la Liverpool la finalul sezonului, după 8 ani petrecuți la formația din nordul Angliei.

Liverpool rămâne pe cinci, la trei puncte distanță de mult râvnitele locuri de Liga Campionilor, care sunt ocupate de Newcastle și Manchester United, care au și un meci mai puțin disputat.

”Diavolii roșii” au câștigat la limită, 1-0, la Bournemouth, prin reușita lui Casemiro din minutul 9, și și s-au apropiat de prezența în cea mai importantă competiție inter-cluburi.

Într-un duel important pentru lupta la retrogradare, Everton a egalat în minutul 10 al prelungirilor de la Wolverhampton, 1-1, și este la două puncte peste linia roșie.

În cea de-a patra partidă începută la ora 17, Fulham și Crystal Palace au terminat la egalitate, 2-2, iar în primul duel al zilei Brentford s-a impus cu 3-1 pe terenul lui Tottenham.