Echipa săptămânii în Premier League: Joao Pedro de la Brighton, surpriza etapei

Marcus Tavernier, mijlocașul lui Bournemouth, sărbătorește
Marcus Tavernier, mijlocașul lui Bournemouth, sărbătoreșteFlashscore / Profimedia
Performanțele de top ale fotbaliștilor au fost numeroase la revenirea Premier League, după a treia pauză a sezonului provocată de calificările pentru Euro 2024.

Folosind algoritmul de evaluare a jucătorilor Flashscore, este timpul să aruncăm o privire asupra Echipei săptămânii!

Portar: Andre Onana, 8.4(Manchester United)

Manchester United dă semne de viață, cu trei victorii consecutive și cu portarul Andre Onana înregistrând a treia partidă fără gol primit.

Internaționalul camerunez a fost excepțional în victoria cu 3-0 a Diavolilor Roșii pe terenul lui Everton, cu șase parade spectaculoase.

Fundaș: Trent Alexander-Arnold, 8.2(Liverpool)

A fost o după-amiază dificilă pentru Trent Alexander-Arnold, care a trebuit să se lupte cu Jeremy Doku, în timp ce Liverpool a scăpat cu o remiză 1-1 împotriva lui Manchester City.

Ar fi fost o sarcină dificilă pentru orice fundaș dreapta, dar Trent a dus-o la capăt.

Fundaș: Pau Torres, 8.2(Aston Villa)

Pau Torres a avut o după-amiază extrem de plăcută în timp ce Aston Villa a revenit și a învins-o pe Tottenham, cu 2-1.

Spaniolul a câștigat șapte dueluri și a făcut o degajare de pe linia porții, dar cea mai mare contribuție a sa a fost o lovitură de cap care a adus egalarea pentru Villa înainte de pauză.

Fundaș: Oleksandr Zinchenko, 8.3(Arsenal)

Oleksandr Zinchenko a fost cel mai bun jucător al lui Arsenal în victoria împotriva lui Burnley.

Ucraineanul a repetat performanța și în această etapă, iar tunarii au trecut cu 1-0 de Brentford.

Zinchenko a dat 70 de pase bune, ceea ce reprezintă un record al meciului, și-a creat două ocazii și a făcut o degajare crucială de pe linia porții pentru a-l împiedica pe Neal Maupay să înscrie.

Mijlocaș: Anthony Gordon, 8.3(Newcastle)

O prestație neobosită a lui Anthony Gordon a ajutat Newcastle, afectată de accidentări, să obțină o victorie zdrobitoare cu 4-1 în fața lui Chelsea.

Gordon a intrat în joc în a doua repriză, mai întâi a dat o pasă de gol pentru Jamaal Lascelles, înainte de a înscrie el însuși cu un șut pe jos la colțul lung.

De asemenea, el i-a adus lui Reece James o eliminare, fundașul dreapta al lui Chelsea fiind surprins de viteza extremei.

Mijlocaș: Marcus Tavernier, 9.2(Bournemouth)

Campania lui Bournemouth pare să fi prins viață în ultima vreme, iar performanțele lui Marcus Tavernier au fost o parte esențială în acest sens.

Jucătorul în vârstă de 24 de ani a marcat de două ori în victoria cu 3-1 a celor de la Cherries în deplasarea de la Sheffield United, finalizând necruțător.

Mijlocaș: Pascal Gross, 8.6(Brighton)

Victoria cu 3-2 a lui Brighton la Nottingham Forest a fost prima în Premier League din septembrie, iar Pascal Gross a avut o influență utilă în joc.

Mijlocașul german a creat șase ocazii pentru coechipierii săi și două pase de gol, oferite atât pentru Evan Ferguson, cât și pentru Joao Pedro în prima repriză.

Mijlocaș: Willian, 8.5(Fulham)

Willian s-a asigurat că Fulham ia trei puncte în urma victoriei cu 3-2 în fața lui Wolves, luni seara.

Extrema în vârstă de 35 de ani a fost decisivă atunci când a fost solicitată să transforme ambele penalty-uri acordate celor de la Cottagers, inclusiv unul în pauza din repriza a doua.

Mijlocaș: Morgan Gibbs-White, 9.0(Nott'm Forest)

Poate că a sfârșit de partea învinșilor, dar Morgan Gibbs-White a fost o amenințare uriașă pentru Brighton.

Ofensiv, jucătorul de 23 de ani s-a dovedit amenințător, cu patru ocazii create și 13 pase în careul advers, în timp ce și-a executat cu calm penalty-ul pentru a reduce din diferență pentru echipa sa.

Atacant: Joao Pedro, 9.5 (Brighton)

Intrând ca rezervă împotriva lui Forest, Joao Pedro s-a asigurat că și-a valorificat oportunitatea atunci când a fost solicitat după accidentarea lui Ansu Fati.

Pedro a marcat de două ori în victoria lui Seagulls pe City Ground și a obținut o notă meritată de 9,5 - cea mai mare a săptămânii.

Brazilianul a marcat mai întâi cu o lovitură puternică de cap după o centrare excelentă a lui Gross, înainte de a transforma un penalty în repriza a doua.

Joao Pedro împotriva lui Nottingham Forest
Joao Pedro împotriva lui Nottingham ForestOpta by Stats Perform / AFP

Atacant: Jeremy Doku, 8.7(Manchester City)

Jeremy Doku a fost electric în remiza lui City cu Liverpool și i-a dat lui Alexander-Arnold o adevărată bătaie de cap în defensivă.

Tânărul de 21 de ani a părut să fie peste tot pe flancul stâng, realizând 12 driblinguri și creându-și patru ocazii - ambele recorduri ale meciului.

În defensivă, a câștigat 18 dueluri  și a făcut trei tacklinguri.