Cinci marcatori diferiți și revenire în formă! Aston Villa zdrobește ultima clasată în PL

Villa sărbătorește o nouă victorie în Premier League
Villa sărbătorește o nouă victorie în Premier LeagueProfimedia
Pentru al doilea meci consecutiv pe teren propriu, Sheffield United a încasat cinci goluri. Aston Villa a avut de fiecare dată un marcator diferit.

Sheffield Utd - Aston Villa 0-5

După dezamăgirea de a irosi un avantaj împotriva lui Crystal Palace la mijlocul săptămânii, a existat un element de presiune asupra lui Sheffield United pentru a obține un rezultat pozitiv în această seară.

Dar orice speranță a fost curând stinsă în primele 15 minute, când Ollie Watkins l-a forțat pe Anel Ahmedhodžić să respingă un balon de pe linia porții, pentru ca John McGinn să o trimită în poarta goală.

Watkins a primit în cele din urmă golul pe care și-l dorea, când a finalizat cu aplomb după o pasă perfectă a lui Douglas Luiz, iar oamenii lui Unai Emery au adăugat rapid un al treilea gol la scurt timp după aceea, când șutul cu efect al lui Leon Bailey a modificat tabela la 3-0.

După ce a fost suferit un eșec cu 8-0 acasă cu Newcastle, cea mai drastică înfrângere din acest sezon, fanii lui Sheffield s-au temut și în acest duel de ce este mai rău, deoarece Youri Tielemans a făcut 4-0 după o jumătate de oră de joc.

Statisticile cheie ale meciului
Statisticile cheie ale meciuluiFlashscore

În partea secundă, oaspeții au fost ceva mai blânzi, unicul gol fiind semnat de Alex Moreno, care a înscris după un assist venit de la Watkins. Fundașul spaniol a înscris cel de-al doilea său gol pentru trupa lui Unai Emery.

Gazdele au marcat în prelungiri golul de onoare prin Vini Souza, însă VAR-ul a intervenit și a refuzat reușita pentru o poziție de offside.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Ollie Watkins (Aston Villa)