Chelsea a reușit doar un egal în deplasarea de la Bournemouth

Bournemouth - Chelsea 0-0
Bournemouth - Chelsea 0-0AFP
Chelsea a reușit doar o remiză albă acasă la Bournemouth, scor 0-0.

Chelsea a obținut o remiză fără goluri cu Bournemouth, iar "Blues" rămâne cu o singură victorie în primele cinci meciuri din Premier League (PL), în timp ce Bournemouth a obținut o singură victorie în ultimele opt meciuri de campionat pe Vitality Stadium (D2, L5).

Ultima remiză dintre cele două echipe a fost în 2020, scor 2-2, iar în ultimul meci, din mai 2023, echipa lui Pochettino Mauricio s-a impus cu 3-1.

Statistică Meci
Statistică MeciOpta by Stats Perform

Disperată să evite o a patra înfrângere consecutivă în deplasare în campionat, pentru prima dată din decembrie 2000, Chelsea a început în forță meciul, dominând jocul în fața gazdelor și creându-și câteva ocazii bune. În acest sezon de Premier League, Chelsea încă nu a fost condusă la pauză (V1, E4), în timp ce Bournemouth încă nu a intrat în avantaj la pauză (E3, Î2).

Cu toate acestea, formația argentinianului Pochettino nu a reușit să găsească golul în seara aceasta.